Finał konkursu “Prymas Wyszyński. Drogi pamięci”
Na finał przybyli wszyscy wyróżnieni uczestnicy oraz laureaci konkursu wraz z opiekunami. Gościem honorowym gali był J.E. Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, który wręczył uczestnikom konkursu dyplomy i atrakcyjne nagrody w tym aparaty cyfrowe, mp3, mp4 i nagrody książkowe. Wyniki konkursu odczytała w czasie spotkania Małgorzata Żaryn, przewodnicząca jury, w którego skład wchodzili również Iwona Czarcińska – bliska współpracownica prymasa Wyszyńskiego z Instytutu Prymasowskiego oraz Paweł Skibiński – dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
I nagroda w kategorii Gimnazjum przyznana została Zespołowi z Gimnazjum Nr 77 im. Ignacego Domeyki w Warszawie w składzie: Mikołaj Grabowski, Barbara Mąka, Agata Serwińska za dobry poziom merytoryczny, pomysłowe i wyjątkowo staranne wykonanie pracy oraz zebranie ciekawego materiału. W kategorii Liceum główną nagrodę przyznano zespołowi z Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie w składzie: Izabela Grabiec, Piotr Kwiatkowski za bardzo dobry poziom merytoryczny, spójną koncepcję pracy, poprawny aparat krytyczny oraz wnioski własne.
Niespodzianki dla zwycięzców
Spotkanie urozmaiciła prezentacja fragmentów znakomitego filmu Pawła Woldana „Prymas w Komańczy”. Po prezentacji miała miejsce rozmowa prowadzona przez prezentera radiowego Mikołaja Foksa z gośćmi: odtwórcą tytułowej roli w filmie „Prymas w Komańczy” – aktorem Olgierdem Łukaszewiczem oraz Pawłem Zuchniewiczem – znanego publicystę i pisarza, który obecnie pracuje nad książką poświęconą Prymasowi Tysiąclecia. Paweł Zuchniewicz wspominał swoje jedyne spotkanie z Prymasem w którym uczestniczył jako dziecko, a także o późniejszym odkrywaniu tej wielkiej postaci. Podkreślił, że Prymas Wyszyński był jak ojciec, który daje ciepło i oparcie, gdy „na zewnątrz działy się rzeczy straszne”- czym nawiązał do trudnych czasów, w których przyszło żyć i pracować Prymasowi Tysiąclecia. Olgierd Łukaszewicz opowiadał o kulisach pracy nad rolą Prymasa, trudnościami z jakimi zawsze wiąże się wcielanie w postać „świętego człowieka” oraz o współczesnym przesłaniu, jakie niosą pisma Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Iwona Czarcińska podzieliła się tym, jaki Prymas był na co dzień, jak odnosił się do innych ludzi, czego dla nich pragnął. Po fascynujących wspomnieniach i refleksjach obydwu zaproszonych gości oraz pani Iwony Czarcińskiej wszyscy uczestnicy zaproszeni zostali na obiad, podczas którego można było lepiej się poznać i porozmawiać o kulisach konkursu. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!