Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej zakończył się V Zjazd Polonii Świata
Burzliwa historia naszej Ojczyzny sprawiła, że na całym świecie żyje około 20 milionów osób pochodzących z Polski (nowa emigracja) lub mających polskie korzenie. Ci ostatni to potomkowie Wielkiej Emigracji, jaka po powstaniu listopadowym stała się jednym z największych ruchów migracyjnych nowożytnej Europy. Większość z tych 20 milionów kultywuje polskie tradycje i – niezależnie od swych osiągnięć życiowych i zajmowanych stanowisk – jest dumna z kraju swego pochodzenia i utrzymuje z nim łączność.
Zjazdy Polonii mają długą tradycję. Pierwszy z nich odbył się w roku 1929, a przedstawiciele środowisk polonijnych z prawie wszystkich (prócz ZSRS i Litwy) krajów świata obradowali w Sejmie, uczestniczyli we Mszy Świętej w warszawskiej archikatedrze i maszerowali w uroczystym pochodzie ulicami stolicy. Drugi zjazd miał miejsce w roku 1934, kolejny miał się odbyć pięć lat później… Następne zjazdy zainaugurowane zostały już w wolnej Polsce.
Biorąc pod uwagę nadzwyczajną wagę 2018 roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele postanowiły zwołać na wrzesień do Warszawy V ZJAZD POLONII ŚWIATA, aby jego obrady i podejmowane w trakcie Zjazdu decyzje wpisały się w cykl obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Czterodniowe obrady zakończyła Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej.
Rada Polonii Świata zwróciła się do metropolity warszawskiego z listem, którego fragment cytujemy:
Na zakończenie Zjazdu chcielibyśmy bardzo oficjalnie – uchwałą nadzwyczajną Zjazdu Polonii Świata – poprosić księdza Kardynała o przeznaczenie jednej z kaplic bocznych świątyni na Kaplicę Polonijną, a tym samym zwrócić się do Polonii na całym świecie o zaangażowanie się we wspólne dzieło, jakim będzie Kaplica Polonijna.
Wydaje nam się bardzo ważnym, aby w Wotum Narodu Polskiego znalazło się również symboliczne miejsce dla Polonii. Bo przecież Polonia – jak wielokrotnie powtarzali św. Jan Paweł II oraz sługa boży Kardynał Stefan Wyszyński – to nierozerwalna cześć Narodu Polskiego. To zaangażowanie się Polonii w tworzenie Kaplicy Polonijnej będzie też swoistym wyrazem dziękczynienia Polonii za odzyskanie przez Polskę Niepodległości.
TUTAJ CAŁOŚĆ DOKUMENTU
O godzinie 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, odprawiana przez 32 księży opiekujących się środowiskami polskimi i harcerstwem poza granicami Polski. Mszy Świętej przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, a w gronie celebransów był biskup Wiesław Lechowicz, delegat ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Przewodniczący Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Modlono się w intencji Polonii na całym świecie, a także o kanonizację błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa, zamęczonego w obozie koncentracyjnym Dachau.
Prócz uczestników V Zjazdu Polonii Świata do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP z marszałkiem Stanisławem Karczewskim i panią wicemarszałek Marią Koc, a także przedstawiciele rządu z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz Stowarzyszenia Wspólnota Polska, współorganizatora Zjazdu.
Obecny był także 105-letni pułkownik Kazimierz Klimczak, weteran walk o niepodległość.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Zespół Pieśni i Tańca „Ojcowizna” z rejonu wileńskiego, kierowany przez panią Wiolettę Leonowicz.
Podczas procesyjnego wejścia celebransów odśpiewano Gaude Mater Polonia – średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa napisany na kanonizację biskupa, która odbyła się w roku 1254.
W wygłoszonym kazaniu ksiądz kardynał przypomniał historię Świątyni Opatrzności Bożej i podkreślił jej rolę dla Polski i Polaków, przypomniał świętego Jana Pawła i Prymasa Tysiąclecia, wezwał do zawierzenia spraw Ojczyzny i wszystkich Polaków Opatrzności Bożej.
Po kazaniu wierni wraz z celebransami odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
W procesji z darami ołtarza przedstawiciele Związku Polaków na Litwie nieśli specjalnie upieczony na ten dzień wieleński chleb polski.
Polonia Francji i Bułgarii ofiarowały kosz winnych gron.
Rada Polonii Świata niosła ofiarowany Świątyni poliptyk przedstawiający wizerunki Matki Bożej ze Lwowa, Wilna, amerykańskiej Częstochowy i Londynu, autorstwa wileńskiego artysty malarza dra Roberta Bluja.
Prezydium Rady Polonii Świata ofiarował ornaty maryjne z wizerunkami Matki Bożej z amerykańskiej Częstochowy, Ostrobramskiej i Kozielskiej.
Delegacje ZHP na świecie, oraz organizacji ZHP na Litwie, Ukrainie niosły obraz przedstawiający patrona harcerzy, błogosławionego księdza Frelichowskiego, którego autorem jest artysta malarz z Grodna Andrzej Filipowicz.
Delegacja Poczty Polskiej ofiarowała znaczek, będący wspólną edycja poczty polskiej i litewskiej na rocznicę 300-lecia koronacji Matki Bożej Trockiej (1718).
Reprezentanci Kongresu Polonii w Rosji nieśli bukiet biało-czerwonych kwiatów.
Przedstawiciele Polonii kanadyjskiej i Polonii australijskiej nieśli ampułki z winem i wodą.
Po zakończonej Eucharystii pani Teresa Berezowska, prezes Rady Polonii Świata odczytała uchwałę V Zjazdu proszącą o utworzenie Kaplicy Polonijnej. Ksiądz kardynał wyraził zgodę, aby kaplicą taką stała się projektowana Kaplica Maryjna i wręczył przygotowany z tej okazji dokument.
TUTAJ CAŁOŚĆ DOKUMENTU
Po błogosławieństwie i wspólnym odśpiewaniu Boże coś Polskę, delegacje zeszły do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie została odsłonięta i pobłogosławiona ufundowana przez Polonię tablica poświęcona ojcom polskiej niepodległości, a także złożyły wiązanki przy grobach prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, Zygmunta Szadkowskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego i Longina Komołowskiego.
Na zakończenie uczestnicy Zjazdu stanęli do pamiątkowego zdjęcia na schodach Świątyni Opatrzności Bożej.