Za nami XI ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA – DZIĘKOWALIŚMY ZA NIEPODLEGŁOŚĆ
Relacja z obchodów XI Święta Dziękczynienia – godzina po godzinie
O godzinie 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego ruszyła pielgrzymka z relikwiami świętej Faustyny.
Nim to nastąpiło, ogień, który płonie w Grobie Nieznanego Żołnierza został przez biskupa Piotra Jareckiego przekazany harcerzom, którzy w lampionach niosą go w pielgrzymce do Świątyni Opatrzności Bożej.
Od tego ognia zapłonie Świeca Niepodległości. Zapali ją Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda podczas uroczystej Eucharystii.
Prezydent, który dotarł wcześniej do Świątyni złożył kwiaty i pomodlił się przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie.
Pielgrzymka dotarła już do Świątyni.
Przy dźwiękach pieśni Chrystus Królem wykonanej przez Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, który zapewnił oprawę muzyczną, rozpoczyna się uroczysta Eucharystia.
Prócz biskupów – członków Konferencji Episkopatu Polski, przedstawicieli kapituł i zgromadzeń zakonnych, bierze w niej udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, kardynał Oswald Gracias z Bombaju a także kardynał John Ribat z Papui Nowej Gwinei.
Jej uczestników przywitał metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz. “Będziemy dziękowali wszystkim, którzy o Niepodległość walczyli i o umocnienie suwerenności Polski zabiegali.”
Kardynał powitał obecnych w Świątyni biskupów i kardynałów, Prezydenta RP, Marszałka Sejmu, parlamentarzystów i samorządowców oraz licznie przybyłych Darczyńców.
Przypominamy, że transmisja Mszy świętej jest prowadzona w TVP POLONIA oraz na naszej stronie internetowej
Homilię wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Poświęcił ją idei wolności i odpowiedzialności za nią.
Wysłuchaj homilii abp Rysia.
Po homilii Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Prymasa Polski i metropolity warszawskiego zapalił Świecę Niepodległości, Wierni przywitali ten akt burzą oklasków.
Następnie kardynał Kazimierz Nycz odmówił wraz z wiernymi Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
Wśród niesionych w procesji darów ołtarza znalazł się kosz intencjami, niesiony przez Kościelną Służbę Porządkowa Archidiecezji Warszawskiej „TOTUS TUUS”. Darczyńcy dziękują w nich za doznane łaski, proszą o opiekę, zawierzają Opatrzności Bożej swych bliskich przez wstawiennictwo świętej siostry. Faustyny Kowalskiej.
Prezydent Rzeczypospolitej ofiarował ornat w barwach narodowych z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.
zaś Akcja Katolicka kielich z wizerunkami orłów.
Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju wyroby regionalne: wino, winogrona, sery, Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan przekazuje żywieckie wyroby regionalne: miód i oscypki,
Instytut Naturalnego Planowania Rodziny Jako wotum wdzięczności za 25 lat istnienia niosą świadectwa małżonków, którzy w swoim życiu kierowali się nauką Kościoła.
Komunia Święta była udzielana zarówno w Świątyni, jak i na placu przed Świątynią oraz w Panteonie Wielkich a zakończenie Mszy Świętej odśpiewano Boże coś Polskę, dziękując Opatrzności za wolną Ojczyznę.Polaków.
Przed błogosławieństwem Prymas Polski dziękował kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi za 30 lat posługi biskupiej i dwie świątynie: Sanktuarium w Łagiewnikach i Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w których powstaniu dzisiejszy metropolita warszawski miał swój znaczący udział.
Na zakończenie Mszy Świętej odśpiewano Boże coś Polskę, dziękując Opatrzności za wolną Ojczyznę.
Po Eucharystii procesja wyszła przed Świątynię, gdzie odsłonięto i poświęcono tablice diecezji, które uczestniczyły w budowie tego Wotum Narodu. Poruszające przemówienie wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej. Podkreślał rolę Kościoła Polskiego w dążeniu do odzyskania i utrzymania Niepodległości, przywołał wielkie postaci hierarchów, dziękował tworzącym Kościół wiernym za budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Prezydent ofiarował Świątyni Opatrzności Bożej swą flagę prezydencką, która zawiśnie obok flagi Watykanu.
Zostało już otwarte Miasteczko dla Dzieci, które – jak co roku – cieszy się ogromną popularnością najmłodszych i ich rodziców.
Miasteczko dla Dzieci jest przestrzenią, gdzie najmłodsi znajdą moc atrakcji od zjeżdżalni, karuzeli, tworzenia barwnego muralu, po grę terenową. Rodzinna wyprawa pod hasłem „Tropem świętych do skarbu wolności” pozwoli poznać dzieciom postaci świętych zasłużonych dla wolności Polski: św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Jerzego Popiełuszki. Wędrując ich śladem, dowiemy się, jak zdobyć skarb wolności. Chwilę wytchnienia podczas radosnego świętowania uczestnicy znajdą na przystanku pod hasłem „Dziękujemy”. W pobliżu „polskiej chaty” usłyszymy legendę o Lechu i białym orle, historię polskiej flagi, spotkamy się z polskimi patriotami, a także doświadczymy polskiej gościnności – dla smakoszy „pajda chleba”.
Jak co roku z placu przed Świątynią wypuszczono “przesyłkę do nieba” – setki baloników z napisem DZIĘKUJĘ.
Tradycyjnie uczestnicy Święta Dziękczynienia ustawili się do zdjęcia przed wejściem do Świątyni. W tym roku prócz metropolity warszawskiego na fotografii wśród Darczyńców znalazł się również Prezydent Andrzej Duda.
Rozpoczęła się koronka do Miłosierdzia Bożego. Po raz pierwszy modlitwa ta jest odmawiana w Kaplicy Najświętszego Sakramentu i transmitowana na telebimy stojące przed Świątynią.
Trwają występy artystów chwalących Boga na Festiwalu MOC DOBRA
Wydawało się, że burza z gwałtownymi opadami spowoduje, że Święto Dziękczynienia zakończy się raptownie. Koncert musiał być przerwany ze względu na silne porywy wiatru i wyładowania atmosferyczne, które mogły zagrozić i wykonawcom i słuchaczom. Ale zaświeciło słońce, uporządkowano scenę, osuszono ławki oraz krzesła i…
Na scenie pojawił się Mieczysław Szcześniak śpiewający piosenki do słów księdza Twardowskiego, powrócili niezrażeni burzą słuchacze, a potem Festiwal MOC DOBRA toczył się bez przeszkód.
Kardynał Nycz wręczył nagrody tegorocznym zwycięzcom. W kategorii “nagroda publiczności” zwyciężył raper PAX z zespołem Muode Koty. Nagroda Jury przypadła Magdzie Anioł zaś Nagrodę Życia za wkład w muzykę chrześcijańską otrzymał Marcin Pospieszalski.
Po występach laureatów słuchacze przenieśli się do wnętrza Świątyni na muzykę uwielbieniową. Do włączenia się we wspólne uwielbianie Stwórcy zachęcał zespół Gospel Rain.
Zakończyliśmy iluminacją Świątyni i “Barką” odśpiewaną o godzinie 21.37…