Wystawa plenerowa ponownie pod kościołem św. Anny
Czterdzieści fotogramów wraz z fragmentami homilii Jana Pawła II znalazło się na wystawie plenerowej, którą można oglądać przed Kościołem Akademickim św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Serdecznie zapraszamy!
Wystawę przygotował zespół projektowy muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II i wydawnictwem Biały Kruk z okazji 30 rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny.
I pielgrzymka Jana Pawła II do Polski przebiegała pod hasłem Gaude Mater Polonia. Odbywała się w dniach od 2 czerwca do 10 czerwca 1979.
Planowana przez papieża–Polaka pielgrzymka do Polski bardzo niepokoiła komunistyczne władze. Przewidywano, że niepokorny biskup Rzymu może rozbudzić aspiracje wolnościowe Polaków. Szczególne obawy zrodził planowany termin wizyty: dziewięćsetna rocznica męczeńskiej śmierci św. Stanisława – biskupa, który zginął za nieposłuszeństwo wobec władzy świeckiej. Najbardziej niepokoił się przywódca Związku Radzieckiego Leonid Breżniew, który sugerował, by nie zezwolić papieżowi na wjazd do Polski. Napotkawszy na determinację ze strony I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, ostrzegał: Róbcie jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali.
W sobotę 2 czerwca 1979 o godz. 10.07 samolot z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na lotnisku Okęcie. Oficjalne powitanie, wizyta w katedrze, a następnie w Belwederze u szefa partii Edwarda Gierka. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, papież przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa (plac Piłsudskiego). Padły słynne później słowa: Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!
Ostatnie dwa zdania tego wezwania stały się jednym z pierwszych haseł powstałej rok później “Solidarności”. Słowa te miały dwa symboliczne znaczenia:
-
Polityczne: Chodziło tu o wezwanie do walki o zmianę ustroju z totalitarnego na demokratyczny, czyli obecnie obowiązujący.
-
Duchowe: Papież nawoływał również do nawrócenia się.
Papież odwiedził:
-
Warszawę (2-3 VI)
-
Gniezno (3-4 VI)
-
Częstochowę (4-6 VI)
-
Kraków (6 VI)
-
Kalwarię Zebrzydowską (7 VI)
-
Wadowice (7 VI)
-
Oświęcim (7 VI)
-
Nowy Targ (8 VI)
-
ponownie Kraków (8-9-10 VI)