Pielgrzymi na Polach Wilanowskich
299. Warszawska Piesza Pielgrzymka Akademickich Grup „17-tych” wyruszyła w piątek 6 sierpnia spod kościoła św. Anny do Częstochowy. Pierwszy postój pielgrzymi mieli pod Świątynią Opatrzności Bożej.
Przystanek: Świątynia Opatrzności Bożej
Przystanek: Świątynia Opatrzności Bożej
Na początku pątnicy zebrali się na wspólnej Mszy świętej o godz. 6:00 w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. Potem wyruszyli w stronę Pól Wilanowskich, by pod budowaną Świątynią Opatrzności Bożej chwilę odpocząć i wysłuchać słów ks. bp. Tadeusza Pikusa. – Ani przestrzeń ani czas nie zbliża nas do Boga. Do Boga zbliża nas miłość. Podobnie do człowieka nie zbliża przestrzeń i czas. Możemy z kimś przebywać długo i być bardzo blisko, a jednocześnie tak obcym i odległym być dla siebie nawzajem – mówił do zgromadzonych pielgrzymów ksiądz biskup Pikus.
W pielgrzymce, której przewodzi ks. Jan Oleszko, uczestniczy ponad 2 tysiące osób, podzielonych na osiemnaście grup. Zaś każda z nich liczy od 50 do 250 pielgrzymów, co pozwala wędrującym szybciej się poznać. Warto zaznaczyć też różnorodność grup – od rozśpiewanych po bardziej refleksyjne. Jest także grupa o charakterze „tradycyjnym”, gdzie pieśni i modlitwy śpiewa się wyłącznie w języku łacińskim.
Wędrują z intencjami
Pielgrzymi Grup „17-tych” mają do przejścia 260 kilometrów w 9 dni. Maszerują głównie przez łąki i lasy, aby jak najmniej uczestniczyć w ruchu ulicznym. – Mogę powiedzieć w imieniu całej pielgrzymki, że każdy z nas idzie z jakąś intencją do Częstochowy. To są osobiste plany i marzenia, które często w jakiś sposób zostają wymodlone – powiedziała Monika Szafrańska, rzecznik Pielgrzymki Grup „17-tych”. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi „Kocham”.