Ponowny pochówek prezydenta Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków
W sobotę, 3 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się ponowny pochówek ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00, kiedy do Świątyni Opatrzności Bożej została przywieziona trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego. Została ona powitana przez biskupa drohiczyńskiego Antoniego Pacyfika Dydycza. Ceremonia powitania, którą poprzedziła trzykrotna salwa karabinowa odbyła się w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego.
Po wprowadzeniu trumny do Panteonu Wielkich Polaków rozpoczęło się nabożeństwo Słowa Bożego, które poprowadził bp. Dydycz. – Pełni wdzięczności wciąż postrzegamy Ciebie jako harcerza, żołnierza, przywódcę, męża i ojca, a przede wszystkim jako jednego z najgodniejszych miana Polaka – mówił o prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim bp Dydycz.
Po zakończonym nabożeństwie Słowa Bożego trumna z ciałem Prezydenta wystawiona została w Panteonie Wielkich Polaków, aby umożliwić uczestnikom uroczystości pogrzebowej oddanie hołdu Zmarłemu i ostatnie z Nim pożegnanie. Przy trumnie przykrytej proporcem prezydenta RP wystawiony został Jego portret.
Prezydentowi honory oddawali też przedstawiciele bractw kurkowych, których Ryszard Kaczorowski był bratem honorowym.
O godz.13:00 rozpoczęła się uroczysta msza św. pogrzebowa. Mszę tę celebrował i homilię wygłosił ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski. Uczestniczyli w niej m.in. członkowie rodziny prezydenta Kaczorowskiego, żona prezydenta Bronisława Komorowskiego – Anna Komorowska, szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski, Władysław Bartoszewski, parlamentarzyści oraz liczne delegacje.
Metropolita warszawski wspomniał zasługi prezydenta Kaczorowskiego. Wymienił wśród nich umiejętność służenia ojczyźnie nie tylko w trudnych dla niej czasach. – Był wtedy, kiedy trwała wojna (…), ale umiał służyć także w czasie pokoju, gdy trzeba było budować jedność, zgodę – stwierdził.
Po mszy św. trumna z ciałem prezydenta Kaczorowskiego została złożona z najwyższymi honorami w krypcie, w Panteonie Wielkich Polaków.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu z tych uroczystości: