Spacer z Syrenką do Centrum Opatrzności Bożej
To wyjątkowe ponad 70. metrowe Wotum Wdzięczności Narodu Polskiego za odzyskanie niepodległości, Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. – mówił przewodnik ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie, wszystkim uczestnikom 147. spaceru z Syrenką, organizowanego przez “Życie Warszawy”.Po raz pierwszy w programie spaceru było zwiedzanie Centrum Opatrzności Bożej. 24. stycznia uczestnicy pojechali pełnym autokarem do budującego się kompleksu świątynnego. Ks. Krzysztof opowiadał o historii idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej, a architekt Lech Szymborski prezentował jej makietę. Zwiedzający mieli okazję zobaczyć nawę główną oraz Panteon Wielkich Polaków. Tam, na grobie ks. Peszkowskiego i ks. Twardowskiego odmówili modlitwę i zapalili znicz.
Zapraszamy wszystkich, którzy nie mogli przyjechać do odwiedzenia. Zwiedzać można w soboty w godz. 16 – 19 oraz w niedziele w godz. 10 – 19 /o ile nie będą prowadzone prace budowlane/. Grupy zorganizowane po uzgodnieniu z księdzem proboszczem Krzysztofem Mindewiczem.
Wzniesienie Świątyni Opatrzności Bożej uchwalili w roku 1791 posłowie Sejmu Czteroletniego. Nieprzychylne dla Polaków wydarzenia udaremniały budowę przez ponad 200 lat. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił Prymas Polski Józef Kardynał Glemp. W uchwale powziętej z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja Komisja Konstytucyjna Senatu RP potwierdziła aktualność złożonego niegdyś ślubu. 13 czerwca 1999 r. Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę Świątyni.
Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski powołał nowoczesną instytucję kultury – Centrum Opatrzności Bożej. Powołana jest do urzeczywistnienia i rozwijania idei Wotum jako wyrazu wdzięczności Narodu Polskiego dla Opatrzności Bożej, a także promowania wiedzy i postaw patriotycznych Polaków. Przejęło ono ciężar prac związanych z budową całego kompleksu m.in.: Świątyni, muzeum Jana Pawła II i Stefana Kard. Wyszyńskiego, Panteonu Wielkich Polaków oraz centrum edukacyjno – kulturalnego.
Misją Centrum jest ukazywanie wspólnej historii i tradycji Kościoła Katolickiego oraz Narodu Polskiego w walce o wolność i niepodległość. To miejsce, gdzie każdy może osobiście powiedzieć Bogu dziękuję za to, że może żyć w wolnej Polsce, podziękować wszystkim, którzy za tę wolność walczyli i ginęli.
Centrum realizuje swoje cele m. in. poprzez pozyskiwanie funduszy, organizację części muzealnej oraz prowadzenie działalności promocyjnej i edukacyjnej. Istotą działania Centrum jest nieustające dziękczynienie Opatrzności Bożej za łaski okazane Narodowi Polskiemu, a także budowanie idei wdzięczności innym ludziom za odzyskaną wolność i za dobro otrzymywane każdego dnia. Jednym z dzieł, podjętych przez Centrum była organizacja Dnia Dziękczynienia.
Ks. Abp Kazimierz Nycz ustanowił każdą pierwszą niedzielę czerwca Dniem Dziękczynienia. Idea tego dnia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792. Dzień ten ma też przypominać, że Prawdziwym Wotum jest Polska Bogu wdzięczna, a budowa Świątyni Opatrzności Bożej powinna łączyć się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków. Czerwcowy termin Dnia Dziękczynienia ma wyrażać naszą wdzięczność i pamięć o Janie Pawle II, którego pielgrzymki do Ojczyzny rozpoczynały się z początkiem czerwca. Jeśli będziemy potrafili na co dzień lepiej pamiętać o słowie dziękuję – będziemy żyli w kraju bardziej uśmiechniętych i szczęśliwych ludzi, a mury Świątyni będą napełniać się dziękczynieniem Polaków.
Ks. Arcybiskup Kazimierz Nycz: – Pragnę, aby Świątynia ta stała się Wotum dla Opatrzności Bożej za dar wolności, ale także naszym wyrazem pamięci i dziękczynienia za polskich świętych i miliony polskich bohaterów – znanych i nieznanych. Dzięki Opatrzności Bożej stało się to, co wydawało się niemożliwe. Jan Paweł II bez zbrojnych hufców i armii zmienił oblicze świata. Wiele osób, pokoleń walczyło o wolną i niepodległą Polskę. Teraz my dopiero możemy się nią cieszyć. Dlatego dziękujmy Opatrzności Bożej, za ten niezwykły dar wolności, za wszystkich tych, którzy oddali za nią życie i zdrowie.