2022
Rok 2022 to kolejny ważny okres budowy Świątyni Opatrzności Bożej, naznaczony toczącą się w Ukrainie wojną i zmaganiem z pandemią. W tym niezwykle trudnym czasie udało się jednak wykonać wiele prac, które nie byłyby możliwe bez pomocy naszych Darczyńców.
- W 2022 roku kontynuowaliśmy dalsze prace nad nowoczesnymi systemami nagłośnienia, oświetlenia, przesyłania dźwięku i obrazu, które mają zapewnić wysoką jakość telewizyjnych oraz internetowych transmisji nabożeństw.
- Dokonano montażu sterowanych elektronicznie mechanizmów, wspomagających otwieranie i zamykanie ciężkich drzwi zewnętrznych.
- Wykonany został montaż pierwszej części oświetlenia zewnętrznego Świątyni.
- Przeprowadzono modernizację toalet w dolnej części Świątyni.
- Zrealizowano także pierwszy etap instalacji fotowoltaicznej, która przyniesie oszczędności, podobnie jak sterowniki oświetlenia ograniczające zużycie energii, a także montaż oświetlenia technicznego na chórze.
Rozpoczęły się również prace koncepcyjne nad przygotowaniem projektu artystycznego ściany ołtarzowej w prezbiterium. Już w marcu 2022 roku powstały pierwsze prototypy figury Chrystusa Zmartwychwstałego, której twórcą jest prof. Adam Myjak ze swoimi zespołem asystentów i studentów warszawskiej ASP. W pracowni Wydziału Rzeźby na Krakowskim Przedmieściu rozpoczęto tworzenie monumentalnego dzieła, które zostanie umieszczone w centrum prezbiterium na ścianie ołtarzowej i dopełni symbolikę sakralną wnętrza Świątyni.
Przygotowania projektu do realizacji poprzedzą prace związane m.in. z rozstawieniem rusztowań na całej wysokości ściany oraz wykonaniem infrastruktury elektryczno-informatycznej.
Od lutego trwały także intensywne prace budowlane w Panteonie Wielkich Polaków. 12 listopada 2022 roku otworzyliśmy tu Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej na Uchodźstwie wraz z poświęconą im Izbą Pamięci.
W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostały złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi upamiętniają Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.
Autorami projektu Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie są Lech i Wojciech Szymborscy, architekci, twórcy projektu architektonicznego Świątyni Opatrzności Bożej. Autorem projektu Izby Pamięci jest Jarosław Kłaput.
Projekt objęto Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Inicjatywa została realizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”.