O. Janusz Pyda OP poprowadzi 16. dzień skupienia w Świątyni Opatrzności Bożej. Złóż swoją intencję!
14 września 2024 r. w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się 16. dzień skupienia. Konferencję pt. „Człowiek narzędziem Bożej Opatrzności” poprowadzi tego dnia dominikanin o. Janusz Pyda OP.
Będzie to równocześnie odpust w Świątyni Opatrzności Bożej. Już dziś przyjmujemy intencje na Mszę św. odpustową, która zostanie odprawiona w samo południe, a wszystkie intencje będą złożone jako dary ołtarza.
>>TUTAJ<< transmisja wydarzenia online. Zapraszamy do duchowego uczestnictwa.
PROGRAM
- 10.00 – 10.55 Adoracja Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty i Pojednania
- 10.30 Modlitwa „Różaniec świętych – nie jesteś sam”, Litania „Nie jesteś sam” do świętych patronów Sanktuarium Opatrzności Bożej
-
11.00 – 11.45 Konferencja o. Janusza Pydy OP pt. „Człowiek narzędziem Bożej Opatrzności”
- 12.00 – 13.00 Msza Święta odpustowa
- 13.00 Święcenie dewocjonaliów
- 13.00 Zapraszamy na niespodziankę w białym namiocie
- 13.00 – 13.30 Składanie Aktów Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej
*******
Odpusty
Kościół, jako Dobra Matka, od wieków udziela swoim dzieciom odpustów ułatwiających zbawienie. Rozróżnia się:
- odpust zupełny – jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych za grzechy, odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie, uniknie kar czyśćcowych. Odpust zupełny można również ofiarować za zmarłych, wtedy ratujemy duszę z czyśćca.
- odpust cząstkowy – jest to częściowe darowanie człowiekowi przez Boga kar doczesnych.
Warunki uzyskania odpustu zupełnego:
- Spełnienie trzech warunków wstępnych:
- spowiedź sakramentalna lub stan łaski uświęcającej,
- przyjęcie Komunii Świętej,
- modlitwa w intencjach Ojca Świętego.
- Wykluczenie wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (dyspozycja lub „odraza” grzechu).
- Wykonanie czynności pobożnej obdarzonej odpustem (do której przywiązany jest odpust).
Brak pełnej dyspozycji wykluczenia przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, spowoduje obniżenie rangi odpustu, będzie to odpust cząstkowy. Trzy warunki wstępne: spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu wielu dni przed lub po wykonaniu czynności pobożnej nagradzanej odpustem, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramentalnej, utrzymując się w stanie łaski uświęcającej, można uzyskać kilkakrotnie odpust zupełny, a po komunii świętej i modlitwie w intencjach Ojca Świętego można uzyskać tego dnia tylko raz odpust zupełny.
********
Janusz Pyda OP, urodzony w 1980 r. w Lublinie – dominikanin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim i teologii w Papieskiej Akademii Teologicznej.
Ceniony kaznodzieja oraz rekolekcjonista, wykładowca, członek jury Nagrody Skrzydła Dedala, duszpasterz legendarnego krakowskiego duszpasterstwa akademickiego DDA „Beczka”. Współorganizator Dominikańskiego Festiwalu Filmowego „Slavangard”.
Publikuje m.in. w „Teofilu”, „W drodze”, „Znaku”, „Christianitas”, „Teologii Politycznej”. Autor i współautor takich książek jak: „Listy Kasjela”, „Listy starego anioła do młodego”, „Zbiór pism ulotnych”, „Dzień z życia diabła. Podręcznik kuszenia”, „Dominikanie o cnotach”, „Dominikanie o siedmiu grzechach głównych”. Współtłumacz i redaktor tomu „Kwestii dyskutowanych o mocy Boga św. Tomasza z Akwinu”.
Zapraszamy do włączenia się w Nowennę do Opatrzności Bożej, którą rozpoczniemy 5 września.