13 grudnia – pamiętamy!
13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”. Zamordowano 100 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku. Stan wojenny miał stłumić polskie dążenie do wolności. W całym Kościele w Polsce dzisiejszy dzień, 13 grudnia 2023 roku jest dniem modlitwy za ofiary stanu wojennego.
W wilanowskim Sanktuarium jest wiele miejsc, w których pamięć o tamtym mrocznym w dziejach naszej Ojczyzny okresie jest nadal żywa. Warto zatrzymać się dziś na modlitwie przy relikwiach bł. księdza Jerzego Popiełuszki.
W sierpniu 1980 r. ks. Jerzy związał się z duszpasterstwem świata pracy. Gdy reżim komunistyczny wprowadził w Polsce stan wojenny, ks. Popiełuszko zaangażował się w duszpasterstwo prześladowanych.
Od stycznia 1982 roku włączył się w comiesięczne “Msze święte za Ojczyznę”, przyciągające coraz większe rzesze uczestników z całego kraju. Bywały dni, kiedy pomimo restrykcji stanu wojennego i zakazu publicznych zgromadzeń, w Liturgii uczestniczyło nawet 20 tysięcy osób. W osobie księdza Jerzego odnajdowali kogoś, kto żywą wiarą i dobrocią otwierał perspektywy pokonania zła dobrem i nadzieję w oparciu o Dekalog.
Uczestnicy Mszy św. za Ojczyznę nieśli przesłanie ks. Jerzego na całą Polskę. Opierając się na encyklikach społecznych, nauczaniu papieża Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, ks. Popiełuszko podejmował tematy odnowy religijnej i moralnej. W czasie, gdy rządzący deptali elementarne prawa ludzkie, ks. Jerzy budził sumienia i nadzieję wyzwolenia z paraliżującego lęku.
Aparat władzy komunistycznej uruchomił przeciw niemu kampanię zniesławiania i represji. W nocy 19 października 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został porwany przez oficerów służb specjalnych MSW i brutalnie zamordowany, a jego ciało zatopiono przy tamie na Wiśle we Włocławku.
Relikwie bł. ks. Jerzego, patrona ruchu NSZZ “Solidarność” spoczywają od 6 czerwca 2010 r. w wilanowskiej Świątyni Opatrzności Bożej.