Z duszą i ciałem
Jutro obchodzimy jedno z trzech największych świąt maryjnych: uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przeświadczenie o wzięciu do nieba Maryi z duszą i ciałem było powszechne wśród Ludu Bożego już od VI wieku i święto to było obchodzone pod różnymi nazwami (Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie, Odpocznienie Maryi). W 1950 roku papież Pius XII tę wiarę ludu potwierdził: …powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej.
W Polsce przyjęła się również nazwa tego święta jako Matki Bożej Zielnej i podczas każdej Mszy św. odbywa się tego dnia obrzęd błogosławieństwa ziół kwiatów i snopów zbóż. Zwyczaj to niezwykle stary, nawiązujący do podania, iż apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Mamy nadzieję, że kiedyś, w wieczności, Maryja przedstawi nas Bogu z naręczem dobrych uczynków, jak z naręczem kwiatów.
Tego dnia obchodzimy również 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zwanej także Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo polskiego żołnierza w tej bitwie zniweczyło bolszewickie plany opanowania całej Europy i przynosło naszej Ojczyźnie kolejne 19 lat pokoju. Polecajmy Matce Opatrzności dusze bohaterskich obrońców Ojczyzny.
Odmów modlitwę do Matki Bożej Opatrzności
W Świątyni Opatrzności Bożej Msze św. odprawiane będą według porządku niedzielnego.