Wszyscy pojechaliśmy do Rzymu!
Wczoraj odbyło się wielkie święto, nie tylko dla Polski, ale i dla całego świata. Były to obchody kanonizacji dwóch papieży, Jana Pawła II i Jana XXIII w Warszawie. W Centrum Opatrzności Bożej uroczystości zaczęły się już o godzinie 9:00, wspólną Mszą świętą.
Od 10.00, na placu przed Świątynia, mogliśmy wspólne oglądać transmisję prosto z Watykanu. Z kolei dla najmłodszych i ich rodziców, tuż po godzinie 12:30, przewidziano grę rodzinną pod tytułem: „Wszyscy jedziemy do Rzymu” oraz teatrzyk na miarę XXI wieku – jedynego takiego w Europie. Zarówno gra jak i teatrzyk, miały na celu ukazanie wymiarów świętości Jana Pawła II oraz przybliżenia postaci tego Świętego szczególnie najmłodszym, którzy nie mieli okazji poznać Papieża Polaka.
W oczekiwaniu na wejście do gry zarówno dzieci, jak i dorośli, mogli wziąć udział w specjalnie przygotowanych animacjach, a wśród nich: Mural „Rodzina mocna jak skała” – w hołdzie Janowi Pawłowi II, Zabawy u LOLKA – gry i zabawy dla przedszkolaków: ścieżka sensoryczna, rzut do celu, bańki mydlane, nauka puszczania latawców, Kółko Rycerskie – aktywna zabawa dla chłopców i nie tylko.
Walka na miecze, ustawianie się w szyku wojennym – to wszystko w radosnej i rodzinnej atmosferze. Dzieci oraz młodzież ze Szkoły „Żagle” Stowarzyszenia „Sternik” wcielili się w różne role, by ukazać pasję Jana Pawła II, jaką był teatr. W ich repertuarze nie mogło zabraknąć: fragmentu nowej premiery z energiczną interpretacją wierszy: „Ptasie Radio”, „Skarżypyta”, „Kwoka”, interpretacji ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz ,,Wieczernika” Ernesta Brylla. Dzięki zaangażowaniu Szkoły „Strumienie” Stowarzyszenia „Sternik”, najmłodsi uczestnicy obchodów mogli zobaczyć występ septetu smyczkowego, pokazy tańca klasycznego, akrobatyki oraz flamenco.
Dla nieco starszych, organizatorzy przygotowali pokaz filmów związanych z postacią Jana Pawła II. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in.: „Pielgrzym”, „Wujek”, „Szukałem Was”.
O 13, w Panteonie Wielkich Polaków, odbyła się uroczysta Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej – bp Józefa Górzyńskiego.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, po raz pierwszy zaprezentowało swoją przestrzeń na 26 m. To właśnie tam dla zwiedzających czekały specjalnie przygotowane eksponaty muzealne, a wśród nich: pamiątki z pielgrzymek Jana Pawła II, tj. elementy zastaw stołowych z pokładów samolotów PLL LOT, z których spożywał posiłki Jan Paweł II w czasie podróży do Ojczyzny w 1997 i 1999 r., karta menu dla Papieża z pokładu samolotu PLL LOT (2002), pochodząca z ostatniej wizyty Papieża w Ojczyźnie – dania spożywał w drodze powrotnej do Watykanu, wejściówki na msze sprawowane pod przewodnictwem Jana Pawła II w Polsce w 1997,1999, 2002, czyli też podczas ostatnich pielgrzymek, na które docierał samolotami LOT. Jednak do najważniejszych pamiątek, które zaprezentowało Muzeum, należą: Płaszcz kardynalski Karola Wojtyły przekazany w darowiźnie przez Franciszka Kard. Macharskiego, notes z notatkami z rekolekcji, które wygłosił dla Episkopatu Polski Kard. Karol Wojtyła w 1967 r. na Jasnej Górze, książeczka liturgiczna z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II, list Jana Pawła II do Prymasa Stefana Wyszyńskiego z podziękowaniami po wyborze na papieża 3.11.1978, piuska, której Jan Paweł II używał na Pl. Zamkowym w czasie wizyty w Warszawie w 1987 r., mszał z Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem Jana Pawła II w czasie wizyty w Liechtensteinie w 1985 r., kielich używany w czasie celebracji papieskich w Bazylice św. Piotra do 2000 r., listy dzieci kierowane do Postulacji Generalnej Procesu Beatyfikacyjnego i Kanonizacyjnego Jana Pawła II i najważniejszy list Papieża Jana XXIII do Prymasa Wyszyńskiego z 28 lipca 1961 r. w którym kanonizowany dzisiaj papież dziękuje Prymasowi za przesłaną kopię obrazu Jasnogórskiego.
Centrum Opatrzności Bożej przygotowało także zwiedzanie Świątyni oraz Panteonu Wielkich Polaków.
Podczas tego niezwykłego wydarzenia, udział wzięło ok. 3 tys. wiernych.
Miasteczko dla dzieci na obchody kanonizacji powstało dzięki współpracy: Centrum Opatrzności Bożej, Fundacji ,,Dzieło Nowego Tysiąclecia”, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Centrum Kultury Wilanów, Akcji Katolickiej, Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Woda Życia”, Fundacji ,,Orszak Trzech Króli”, Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny ,,Sternik”, „Strumieniom” – Przedszkolu, Szkole Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia „Sternik”, „Żaglom” – Szkole Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Stowarzyszenia „Sternik”.
Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w VII Święcie Dziękczynienia, które odbędzie się 1 czerwca!
Martyna Boruszewska