Świątynia wciąż potrzebuje Twojej pomocy
Długą drogę powolnej aranżacji tego Świętego Miejsca rozpoczęto od wystroju sakralnego prezbiterium. W tej najważniejszej przestrzeni Świątyni, na ścianie ołtarzowej, została umieszczona figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Ujrzeliśmy ją 4 czerwca 2023 roku, podczas XV Święta Dziękczynienia. Dzieło stworzyli artyści z zespołu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Adama Myjaka. Ośmiometrowa rzeźba o wadze 2 ton została zawieszona na wysokości 17 metrów na tle złotego pasa. Symbolika tej figury wskazuje na wydarzenie, w którym objawiła się w pełni Opatrzność Boża: Jezus umarł, zmartwychwstał i na zawsze jest wśród nas żywy i obecny.
Kolejny etap prac nad wystrojem i adaptacją akustyczną prezbiterium zakończył się 11 listopada 2023 roku.
To dzieło zespołu projektantów prof. Przemysława Krajewskiego i dr. Michała Kapczyńskiego oraz wykonawców z zakładu stolarskiego w Starej Wsi pod kierunkiem Jacka Markiela.
W prezbiterium zaplanowano miejsce dla ponad 120 celebransów. Obok miejsca dla głównego celebransa, wykonano stalle przeznaczone dla kanoników kapituły kolegiackiej Świętej Opatrzności Bożej, powołanej w 1998 r. przez kard. Józefa Glempa.
Pod baldachimem nad tronem głównego celebransa umieszczono symbol Opatrzności Bożej – Manus Dei (łac. ręka Boga). Przypomina on o codziennej opiece Stwórcy i wyraża moc, z jaką Bóg w Jego Opatrzności działa dla dobra człowieka.
Ambona, stół Słowa Bożego, powstała z marmuru Breccia Capraia, z którego wykonany jest ołtarz. Jej kształt nawiązuje do rozwiązań starożytnych. Prosty w formie pulpit wysunięty jest w stronę wiernych, symbolizując „wyjście” z Ewangelią pomiędzy uczestników liturgii.
Wykonano oświetlenie ściany ołtarzowej dostosowane do okresów liturgicznych oraz wydarzeń odbywających się w Świątyni Opatrzności Bożej
Popiersia św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego zostały ustawione po obu stronach prezbiterium. Stanowią zwieńczenie korony świętych i błogosławionych czczonych w wizerunkach i relikwiach ustawionych w nawie bocznej Świątyni. Autorem wykonanych z brązu rzeźb jest prof. Adam Myjak.
W tym miejscu pragniemy nie tylko dziękować Bogu za wolność naszej Ojczyzny, ale także za wielkich Polaków, którzy na wieki zapisali się w dziejach Polski i świata – zarówno za zastępy świętych i błogosławionych, jak i tych, których miłość i oddanie zna tylko Bóg. – kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski
Po wielu miesiącach intensywnych prac twórczych i budowlanych nad ścianą ołtarzową z figurą Chrystusa oraz wystrojem prezbiterium nadszedł czas na rozliczenie wszystkich powstałych zobowiązań.
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – pomożesz rozliczyć koszty prac takich, jak:
- projekt wystroju ściany ołtarzowej zawierający, m.in. rozstawienie rusztowań na nietypowej ścianie o wysokości 32 m oraz ich przebudowę pod montaż figury;
- adaptacja akustyczna olbrzymiej powierzchni ściany (850 m kw.);
- prace koncepcyjne i twórcze nad dziełem wraz z uzgodnieniami technicznymi;
- infrastruktura elektryczno-informatyczna;
- montaż rzeźby;
- wykonanie podwyższenia pod miejsce przewodniczenia i stalle oraz obłożenie podbudowy marmurem Calcatta Lincoln;
- montaż stalli, które stanowią element adaptacji akustycznej prezbiterium;
- prace oświetleniowe w prezbiterium,
- powstanie popiersi św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.
Ufamy, że nieustające zmiany w sakralnym wystroju Sanktuarium, które tworzymy dla przyszłych pokoleń, są źródłem dumy i radości dla każdego z Darczyńców. Dziękujemy za ofiarowaną pomoc oraz modlitwę w intencjach dzieł podejmowanych w tym Świętym Miejscu.
Tylko dzięki rosnącej Wspólnocie udaje się finansować to wielkie dzieło – dołącz do grona Darczyńców!
Jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że to naszemu pokoleniu przyszło zrealizować obietnicę wybudowania Świątyni – Wotum Narodu, złożoną Bogu przez naszych przodków – mówi p. dr Mirosław Pietrzak, wierny Darczyńca Świątyni. – Już teraz widzę, że ze Świątyni bije niezwykła moc jak z Jasnej Góry czy Sanktuarium w Łagiewnikach. W tym miejscu ludzie doświadczają wielu łask dzięki działaniu Opatrzności Bożej i za wstawiennictwem polskich świętych i błogosławionych. Włączenie się we wsparcie powstającego w Wilanowie Sanktuarium traktuję jako przywilej, i jako święty obowiązek.
Zapytany, dlaczego warto wspierać budowę tego Świętego Miejsca, odpowiada:
W tak niespokojnych czasach potrzeba nam miejsca, w którym można zawierzyć Bogu siebie i bliskich. Miejsca, gdzie można złożyć swoje dziękczynienie za życie, w którym ciągle doświadczamy wielu przejawów Bożej troski.
47 1240 6218 1111 0010 1762 7073
Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu,
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
Rachunki dla wpłat walutowych
BIC (Swift) PKOPPLPW
- EURO – 47 1240 6218 1111 0010 1762 7073
- USD – 87 1240 6218 1787 0010 5999 1738
- FUNTY – 24 1240 6218 1789 0010 5999 1608
Darowiznę można złożyć także za pomocą tradycyjnego blankietu wpłaty/przelewu.