Wdzięczni za Dar Rodziny
W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny. Po raz pierwszy celebrowano je w Kanadzie w XVII wieku, a na stałe do liturgii wprowadził je Leon XIII, zasiadający na Stolicy Apostolskiej w latach 1878−1903, który ułożył również teksty liturgiczne na ten dzień. Na mocy decyzji Benedykta XV, sprawującego urząd papieża w 1914−1922, zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Stało się już tradycją, że tego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odprawiana jest Msza Święta za Dar Rodziny.
Boże uwielbiony w Twojej Opatrzności! Dziękuję Ci za opiekę i wszelkie łaski, którymi obdarzasz moją rodzinę. Dziękuję Ci za miłość, która umacnia naszą jedność i prowadzi ku dobru i za wstawiennictwem Świętej Rodziny zawierzam moją rodzinę.
Taka była intencja Mszy Świętej, jaką w Świątyni Opatrzności Bożej koncelebrował arcybiskup metropolita warszawski wspólnie z księdzem kustoszem Tadeuszem Aleksandrowiczem, który powitał kardynała Nycza i wszystkich przybyłych na Eucharystię.
Przed ołtarzem ustawiono kosze z intencjami, a także z dyplomami dla małżonków, obchodzących rocznice zawarcia swych związków.
Nim rozpoczęła się Eucharystia, do konfesjonałów ustawiła się długa kolejka wiernych.
W tym roku pierwsza niedziela po Bożym Narodzeniu wypadła w drugi dzień Świąt, więc wnętrze Świątyni wypełniło się tłumem wiernych. Byly wśród nich także pary obchodzące jubileusze udzielenia sobie sakramentu małżeństwa. Wiele z nich przybyło wraz ze swymi dziećmi i wnukami. Zgłoszono ponad 560 takich małżeństw.
Najstarsze trzy pary przeżyły wspólnie 66 lat!
- 65 lat temu zawarło związek małżeński 10 par.
- 60. rocznicę małżeństwa obchodziło 55 par.
- 55 lat temu na ślubnym kobiercu stanęły 44 pary.
- Złoty jubileusz obchodziły 132 pary.
- Przed 45 laty złożyły małżeńską przysięgę 52 pary.
- 40 lat przeżyło w małżeństwie 81 par.
- Srebrnym jubileuszem małżeństwa radowało się 78 par.
- Przed 20 laty pobłogosławiono 47 par.
- 5-lecie małżeństwa obchodziło 20 par.
Metropolita warszawski wygłosił homilię, podczas której mówił o tym, jak wielkie znaczenie ma w dzisiejszym świecie małżeństwo, które jest znakiem miłości Boga do człowieka, związek między mężczyzną a kobietą, podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Kardynał Nycz powiedział między innymi:
Ile razy odprawiam jubileusz małżeński i błogosławię małżonków na 50-, 40- czy 25-lecie, tyle razy mówię: popatrzcie, jak realna miłość tych małżonków przez 50 lat jest znakiem, wielkim znakiem, że można być wiernym, wiernym do końca (…)
Po odśpiewaniu przez wiernych hymnu do Ducha Świętego małżonkowie odnowili swe przyrzeczenia małżeńskie, nawiązujące do słów, wypowiadanych w trakcie ślubu.
Odmówiono także uroczysty Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.
Po zakończonej Mszy Świętej kardynał Kazimierz Nycz wręczał parom małżeńskim dyplomy, będące wyrazem uznania za długoletnie pożycie w miłości i wierności.
Niektórzy z jubilatów dali się namówić na pamiątkowe zdjęcie.
Liturgii towarzyszyła muzycznie pani Agnieszka Lewalska, podkreślając śpiewem i grą na organach rodzinną atmosferę świąt Bożego Narodzenia.
Tu można obejrzeć więcej fotografii z Mszy św. za Dar Rodziny