W Wielkim Poście wielka uczta – czytaj Biblię z komentarzami św. Jana Pawła II
Jedno z najpiękniejszych współczesnych wydań Biblii. Wyjątkowe, wzbogacone obszernymi komentarzami św. Jana Pawła II. To ono może zapewnić Ci w Wielkim Poście prawdziwą ucztę.
Biblia – księga ksiąg. Swoista biblioteka. Składają się na nią utwory, które powstawały w ciągu wielu wieków, w kilku językach, pod wpływem różnych wydarzeń historycznych, upodobań literackich, oddziaływań religijnych i kulturowych. To natchniona opowieść o historii świata – od jego stworzenia do przepowiadanego końca. To też opowieść o każdym z nas z osobna. To żywe zwierciadło, w którym – jeśli tylko na to pozwolisz – będzie odbijać się Twoje prawdziwe życie.
Piękno Biblii jest tą cechą, która najbardziej rzuca się w oczy niemal każdemu czytelnikowi. Piękno nieporównywalne z niczym. Ono to między innymi sprawia, że wraca się ciągle do Księgi, by za każdym razem czytać na nowo sensy z treści, które słyszało się już po wielekroć.
Biblijni autorzy starają się o dokładny, bardzo precyzyjny opis rzeczy. Używają metafor i niezwykłych wyrażeń, by oddać niezwykłe doświadczenia, które stały się ich udziałem.
Słuchając Księgi, trzeba „kłaść rękę na usta swoje”, trzeba często mówić: „nie wiem”, trzeba przyznać się: „nie rozumiem, czym jest ta siła”
– pisze Zygmunt Kubiak w „Poezji Biblii”. (…) Są takie miejsca w Biblii, gdzie mówi ona sama o sobie. Mowa jest wówczas o Mądrości. Są to rzeczy ważne, które trzeba oznajmić, bo ich rozumienie może zmienić bieg ludzkiego życia.
Mądrość mówi twardo – zauważa Zygmunt Kubiak − a jednocześnie dziwnie łagodnie i cicho. Woła, a nieraz ton jej głosu jest taki, jakby szeptała do ucha. Z największą swobodę potrafi zawrzeć wieczność w jednym zdaniu, przemawia tak władczo, jakby rozcinała wątpliwości ciosem miecza, a ciągle nawraca do jakiegoś prostego tematu i tłumaczy cierpliwie. Jest to łagodność i skromność siły, która jest tak silna, że nigdy nie musi wspinać się na palce.
To właśnie Biblia była pierwszą książką wydrukowaną przez Jana Gutenberga w Moguncji. Jeden egzemplarz tego bezcennego druku znajduje się w Polsce – w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.
Z XX-wiecznych przekładów na język polski warto wymienić Biblię Tysiąclecia, sporządzoną przez benedyktynów z Tyńca z okazji 1000-lecia chrztu Polski (1965) oraz Biblię poznańską, wysoko cenioną przez biblistów za wierność przekładu (1973-1975).
Ojciec Święty pokazuje biblijne Słowo w kontekście życia Kościoła, w liturgii
i w nierozerwalnej więzi z sakramentami. Z wielką troską wyjaśnia, jak żywe biblijne obrazy odzwierciedlają w sobie problemy naszego współczesnego świata, jak stawiają diagnozę i podpowiadają rozwiązanie. W komentarzach Jana Pawła II ożywa na nowo papieskie nauczanie, jego zachwyt Bożym Słowem i dynamiką ziarnka gorczycy, z którego może wyrosnąć potężne drzewo. Warto dać się prowadzić Słowu i przewodnictwu św. Jana Pawła II.
Może właśnie czas Wielkiego Postu nakłoni nas do częstszej lektury Biblii. Do zgłębiania tego niezwykłego Piękna i łagodnej, cierpliwej Mądrości, która ma w sobie moc przemiany naszego ubóstwa w bogactwo. Postu w wielką ucztę.
BIBLIĘ Z KOMENTARZAMI ŚW. JANA PAWŁA II możesz zamówić telefonicznie: 784 241 628. Jest ona dostępna także w SKLEPiku przy Świątyni Opatrzności Bożej, w sklepie internetowym lub za pośrednictwem formularza na naszej stronie.
.