VI Święto Dziękczynienia już za nami!
W niedzielę 2 czerwca 2013r, na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej, odbyło się po raz szósty Święto Dziękczynienia. Rozpoczęła je procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli – wielkiego i heroicznego świadka wiary z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski jego relikwii.
Procesja przeszła trasę liczącą 12 km z Pl. Piłsudskiego pod Świątynię Opatrzności Bożej. Około godz. 9:20 dotarła do Belwederu, gdzie nastąpiło niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy to ówczesny Prezydent RP, Ignacy Mościcki, wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji, Ks. Kazimierz Kardynał Nycz oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, wspólnie powitali i przemówili do wiernych przed Belwederem.
– W Święto Dziękczynienia podkreślamy wdzięczność dla wszystkich zasłużonych dla wolności naszej Ojczyzny – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania – Chcemy kolejny raz okazać naszą wdzięczność tym, którzy własnym wysiłkiem, własną ofiarą, własną pracą przyczynili się dwukrotnie do odzyskania niepodległości. Chcemy także okazać naszą wdzięczność Opatrzności Bożej, wierząc, że jest to istotny element sprzyjający utrzymaniu polskich marzeń, utrzymaniu polskich nadziei – dodał.
O godz. 12:00 rozpoczęła się Msza Święta Dziękczynna z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystię, pod przewodnictwem Ks. Kazimierza Kardynała Nycza, koncelebrowali: Ks. Bechara Kardynał Boutros Rai, Patriarcha Antiochii, Abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Ks. Abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, Ks. Abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz inni biskupi z kraju. Homilię wygłosi Ks. Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller – Prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
– Wdzięczność ma nas inspirować do tym większego wysiłku w kroczeniu drogą wiary – mówił w homilii abp Müller – Szczególnie w Roku Wiary nasza wdzięczność Bogu ma przeradzać się w zawierzenie Jego Opatrzności. Składamy ją dziś na Bożym ołtarzu, u stóp wznoszonej Świątyni – dodał.
Tuż po Mszy Świętej rozpoczęła się część artystyczna. Występowali: Wielki Chór Małych Serc, Majka Jeżowska, Angela Gaber, Krzysztof Krawczyk, Czerwone Gitary, Zakopower oraz orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta “Wieczorek” i Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej. Koncert poprowadzili Dariusz „Maleo” Malejonek i Ewelina Kopic. Podczas tego dnia, zaplanowano także atrakcje dla dzieci – grę rodzinną ,,Dziękuje – buduje”, malowanie na dużym formacie. O godzinie 15, nastąpiło wypuszczenie baloników ,,Dziękuję” do nieba, które na dobre wpisało się w program obchodów Święta Dziękczynienia. O godz. 21.37, specjalną iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej, upamiętniona została chwila śmierci bł. Jana Pawła II. Wówczas została odśpiewana ulubiona pieśń Ojca Świętego, ,,Barka”.
-Słowo “dziękuję” jest słowem – kluczem do rzeczywistości działania Pana Boga w naszym życiu – powiedział Ksiądz Kazimierz Kardynał Nycz – Na to, co stanowi Jego opiekę nad nami, człowiek odpowiada postawą wdzięczności Panu Bogu, ale i ludziom za sprawy wielkie, narodowe, społeczne, historyczne i współczesne, ale są to też te małe “dziękuję”, które wypowiadamy dziesiątki razy za sprawy w naszym życiu osobistym – dodał.
Podczas Dnia Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski została przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.
– Święto Dziękczynienia to wspaniała okazją do tego, aby zobaczyć, jak postępują prace na budowie – powiedział Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej. – Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie i pamięć – dodał.
Święto Dziękczynienia, które jest obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy Metropolity Warszawskiego Ks. Kazimierza Kardynała Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni, jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski Kardynał Józef Glemp.