Twórcy i wykonawcy rzeźby
Zaprojektowanie i wykonanie figury Chrystusa Zmartwychwstałego dla Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz powierzył prof. Adamowi Myjakowi, jednemu z najwybitniejszych współczesnych artystów i wieloletniemu rektorowi ASP w Warszawie.
Do pracy nad realizacją tego wyjątkowego projektu Profesor zaprosił swoich utalentowanych asystentów – Kingę Smaczną-Łagowską i Alberta Kozaka. W przedsięwzięcie zostali zaangażowani również studenci Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Prof. Adam Myjak
Z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie związany od początku studiów w 1965 r. Wielokrotnie wybierany na rektora ASP. Zdobywa liczne nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych. Poza rzeźbą i medalierstwem ma w swym dorobku projekty i realizacje monumentalne. Zorganizował ponad 100 wystaw indywidualnych, w kraju i za granicą. W 2019 r. otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia” za całokształt twórczości.
Kinga Smaczna-Łagowska
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu oraz Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Od 2004 r. pracownik dydaktyczny Wydziału Rzeźby. Laureatka m.in. Nagrody Ministra Kultury i Sztuki, Grand Prix Nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na Najlepszy Dyplom w Dziedzinie Sztuk Pięknych, Nagrody Ministra Infrastruktury, Nagrody w międzynarodowym konkursie na rzeźbę do dramatu H. Ibsena „Peer Gynt” w Oslo.
Albert Mikołaj Kozak
Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie w Pracowni Rzeźby prof. Adama Myjaka uzyskał w 2018 r. Laureat wielu konkursów i przeglądów artystycznych, m.in. „MEAM Purchase Award” w 15th International ARC Salon w Nowym Jorku, „The Tiranti Prize” w FACE 2020 w Londynie, „Mencion de Honor” w Figurativas 2019 w Barcelonie. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych, sakralnych i muzealnych (m.in. w Europejskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Barcelonie).
STUDENCI AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH, KTÓRZY UCZESTNICZYLI W TWORZENIU RZEŹBY
Od lewej w pierwszym rzędzie: Julia Grabowska, Michalina Kaza, Aleksandra Wątroba.
Od lewej w drugim rzędzie: Jerzy Mróz, Franciszek Promiński, Mateusz Aftanas, Kajetan Karkuciński, Mateusz Wójcik (absolwent Wydziału Rzeźby, obecnie asystent w Pracowni Rzeźby Pierwszego Roku na Wydziale Rzeźby).
Ty też możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
Zobacz także:
- Tajemnica Zmartwychwstania w prezbiterium wilanowskiej Świątyni
- Wyzwanie życia – komentarze artystów o kreacji i pracy nad rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego
- Droga do nieba – symbolika figury Chrystusa Zmartwychwstałego
- Jak powstała rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego?