Trzecia rocznica „Różańca świętych – nie jesteś sam”
3 maja przypada uroczystość głównej patronki naszego kraju Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tego dnia w Sanktuarium Opatrzności Bożej świętujemy także trzecią rocznicę rozpoczęcia wspólnotowej modlitwy różańcowej. Codziennie w „Różańcu świętych – nie jesteś sam” modli się grono ponad 11 tysięcy wiernych.
Trzy lata temu, w majową Uroczystość NMP Królowej Polski, rozpoczęliśmy w Sanktuarium Opatrzności Bożej wspólną modlitwę różańcową. Podjęliśmy ją jako odpowiedź na troski i zagrożenia, w obliczu ówczesnej pandemii koronawirusa, a później wybuchu wojny na Ukrainie. Dziś modlitwa wrosła w duchowość naszego Sanktuarium. Trwa i przynosi owoce. Jest błogosławionym darem, zwłaszcza dla osób, które czują się samotne.
Nieustającej modlitwie pod przewodnictwem Maryi towarzyszą polscy święci i błogosławieni, których relikwie znalazły się w Świątyni Opatrzności Bożej. Wśród nich są m.in. św. Jan Paweł II, św. Maksymilian M. Kolbe, bł. Jerzy Popiełuszko, św. Faustyna Kowalska, bł. Elżbieta Róża Czacka oraz bł. Stefan Wyszyński.
Na różańcu z miniaturą Krzyża Paschalnego ze Świątyni widnieją ich wizerunki. Dla każdego z nich bez wyjątku modlitwa różańcowa była prawdziwym orężem. Przez różaniec oddawali swoje życie Najświętszej Maryi Pannie. Było to lekarstwo na ich ludzkie niepokoje, lęki, obawy i dziękczynienie za to, że Bóg jest blisko, na wyciągnięcie ręki.
Podobnie dzieje się w życiu tych, którzy podjęli zobowiązanie codziennej modlitwy różańcowej.
Kolejne miesiące przeżywane ze świętymi pozwalają mi lepiej odczytywać drogi Bożej Opatrzności. Jest to wspaniała lekcja na obecny trudny czas.
„Różaniec świętych…” to mocny znak orędownictwa świętych, ich żywej obecności tu i teraz w historii życia każdej osoby, która z wiarą, wytrwale przyzywa ich wstawiennictwa i razem z nimi wypowiada po wielekroć słowa Pozdrowienia Anielskiego.
Ogromnie umacniająca jest dla mnie świadomość, że jestem cząstką potężnej modlącej się Wspólnoty, w której zgodnie ze swoją obietnicą jest obecny Pan. Doświadczenie naszego Narodu pokazuje, jak wielką siłą jest taka zgodna modlitwa. Włączenie w nią daje mi poczucie – dzięki polecanym intencjom – zajmowania niezastąpionego miejsca w Kościele polskim i powszechnym.
Uczestnicy różańca doświadczają wielu łask – modlitwa wlewa pokój w ich serca, przemienia życie codzienne, poprawia relacje z bliskimi i daje siłę, by lepiej znosić cierpienie.
Czuję się zaproszona do tego, by razem z Maryją przeżywać historię Zbawienia i w tej historii zobaczyć wielkie dzieło Boga. Z różańcem łatwiej mi przyjmować sytuacje życiowe, które łączą się z jakimś trudem czy cierpieniem.
Wierni modlitwie zgodnie zauważają, że kontemplując tajemnice z życia Maryi i Jezusa, są zaproszeni, by napełniać serca Dobrą Nowiną, niezależnie do trudnych sytuacji życiowych, jakie ich dotykają.
Od 2 maja 2020 r. odmawiam „Różaniec świętych – nie jesteś sam”. 3 maja 2020 r. zmarł mój mąż. Różaniec rozpoczęłam od tajemnicy bolesnej: Śmierć Pana Jezusa na krzyżu – czy to przypadek? Ta modlitwa pomaga mi w mojej żałobie. Choć przy każdej tajemnicy, czytam rozważania po 30 razy w miesiącu, to za każdym razem odkrywam w nich nową naukę, myśl i wskazówki, jak postępować.
W każdej chwili można dołączyć do „Różańca świętych…”, by odpowiedzieć na wezwanie Maryi i czerpać siłę płynącą ze wspólnotowej modlitwy. W ciągu trzech lat jej trwania wielu uczestników stało się apostołami różańca i zachęciło do niego swoich bliskich, przyjaciół czy sąsiadów.
Wraz z podjęciem inicjatywy modlitewnej stworzyliśmy niezwykły różaniec, który składa się z 5 dziesiątek.
Każdą dziesiątkę różańca można zamówić pod nr. tel.: +48 25 753 36 92, jak również w sklepie internetowym: www.sklep.centrumopatrznosci.pl
Wśród jego elementów obok Świętego Wizerunku Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej znajduje się Manus Dei (łac. ręka Boga) – symbol nieskończonej mocy, z jaką Bóg działa dla dobra człowieka, nie pozostawiając go nigdy samotnym.