TRIDUUM PASCHALNE W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ
Dobiega końca czas Wielkiego Postu, który był okresem przygotowania do obchodów Świat Wielkanocnych, pierwszych i najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. Przed nami trzy dni, podczas których będziemy przeżywali wspomnienie niezwykle ważnych wydarzeń, których finałem są skruszone więzy śmierci i radosne Alleluja ziemi i niebios.
Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Tego dnia przed południem, a więc przed rozpoczęciem Triduum, w każdej diecezji kapłani pod przewodnictwem swego biskupa odprawiają Mszę Świętą Krzyżma podczas której odnawiają przyrzeczenie kapłańskie. Wieczorem we wszystkich kościołach parafialnych i zakonnych Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej, po której Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy.
W Świątyni Opatrzności Bożej liturgia Wieczerzy Pańskiej rozpocznie się o godzinie 19.00. Osoby chore mogą w niej uczestniczyć za pośrednictwem transmisji na naszej stronie internetowej.
Wielki Piątek – Dzień Krzyża. Tego dnia nie nie odprawia się Eucharystii lecz Liturgię Męki Pańskiej, podczas której odczytywany jest fragment Ewangelii relacjonujący to wydarzenie, którym Chrystus odkupił nasze grzechy, a następnie odmawia się uroczystą modlitwę wstawienniczą, polecającą Bogu cały świat. Następuje wniesienie przed ołtarz i odsłonięcie ramion Krzyża “na którym zawisło Zbawienie świata”. Adoracja Krzyża trwa aż do sobotniej liturgii. Najświętszy Sakrament przeniesiony jest do Grobu Pańskiego
Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczyna się w naszej Świątyni o godzinie 19.00.
Wielka Sobota – radosne Alleluja! To najdłużej trwająca liturgia w całym roku. Do ciemnego wnętrza wnosi się zapalony Paschał, od którego wierni zapalają swe świece, a ich światło rozjaśnia Świątynię. Zwieńczeniem obrzędu światła jest uroczysta pieśń – Exultet, która zaczyna się od słów: Weselcie się już zastępy Aniołów w niebie! Weselcie się słudzy Boga! Niech zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo!
Kolejna część liturgii to przeplatane psalmami czytania, opowiadające całą historię Zbawienia, a następnie poświęcenie wody. Wierni odnawiają swoje przyrzeczenia chrzcielne.
Po Eucharystii rozpoczyna się procesja rezurekcyjna. Zgodnie ze starotestamentowym sposobem liczenia czasu, wieczorem wchodzimy już w dzień następny. Chrystus Zmartwychwstał! ALLELUJA!
Tu dostępna jest transmisja rozpoczynającej się o godzinie 20.00 liturgii Wielkiej Soboty