Rozpoczęliśmy Wielki Post
W słowie Biskupa Rzymu do wiernych Franciszek podkreślił, że Wielki Post to nowy początek, to droga prowadząca do bezpiecznego celu: Paschy Zmartwychwstania, zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Okres ten zawsze kieruje ku nam stanowczą zachętę do nawrócenia: chrześcijanin jest wezwany, by powrócił do Boga „całym swym sercem”, aby nie zadowalał się życiem przeciętnym, ale wzrastał w przyjaźni z Panem. Jezus jest wiernym przyjacielem, który nas nigdy nie opuszcza, bo nawet kiedy grzeszymy, czeka cierpliwie na nasz powrót do Niego, a wraz z tym oczekiwaniem, ukazuje swoje pragnienie przebaczenia.
Od 6.00 rano w Świątyni Opatrzności Bożej, która została wyznaczona jako pierwszy z 40 kościołów stacyjnych archidiecezji warszawskiej odbywały się Msze Święte i nabożeństwa, w których licznie uczestniczyli wierni nie tylko z wilanowskiej parafii lecz także z całej stolicy. (W Rzymie kościołem stacyjnym była tego dnia Bazylika św. Sabiny na Awentynie.)
Uroczystości Środy Popielcowej zakończyła uroczysta Eucharystia, którą w otoczeniu siedmiu kapłanów koncelebrował Metropolita Warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.
W wygłoszonej homilii ksiądz kardynał skoncentrował się wokół trzech wielkopostnych praktyk: postu, modlitwy i jałmużny. Mówiąc o poście wskazał, że nie ogranicza się on wyłącznie do powstrzymania się od pokarmów mięsnych, lecz także powinien być powstrzymaniem się od niechęci, nienawiści czy ostrych słów kierowanych – również – w stronę przeciwników. Wezwał do modlitwy za młodzież i o nowe powołania kapłańskie, których zaczyna brakować nie tylko w zlaicyzowanej Europie. Wezwał do wymiernej pomocy finansowej osobom potrzebującym w naszym otoczeniu. Metropolita Warszawski zachęcał również do podjęcia praktyki nawiedzania kościołów stacyjnych.
Wysłuchaj homilii Metropolity Warszawskiego
Jak podczas każdej Mszy Świętej odprawianej tego dnia odbył się obrzęd posypania głów popiołem.
Liturgię zakończył Apel Jasnogórski, odśpiewany przez kapłanów wspólnie z tłumem wiernych wypełniających Świątynię.