Rozpoczęliśmy Wielki Post
Już po raz drugi Świątynia Opatrzności Bożej była w Środę Popielcową pierwszym z 40 kościołów stacyjnych, w których wierni archidiecezji warszawskiej uczestniczą w nabożeństwach i modlitwach przygotowujących do Świąt Wielkiej Nocy.
Od 6.00 rano w Panteonie Wielkich Polaków adorowano Najświętszy Sakrament. Wierni uczestniczyli też o 6.30 w Godzinkach ku czci Najświętszej Maryi Panny, nabożeństwie maryjnym, które znane jest w Polsce od ponad 500 lat, a ich rozpowszechnienie (a niekiedy również autorstwo) przypisywane jest błogosławionemu Władysławowi z Gielniowa.
Iluminacja w Świątyni miała barwę fioletową – liturgiczny kolor Wielkiego Postu.
Po Mszach Świętych o 7.00, 10.00 i 12.00, a także o godzinie 16.00, w Świątyni Opatrzności Bożej odmawiano kolejne części Różańca.
O godzinie 15.00 odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Prowadzący je ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego sanktuarium, przy każdej ze stacji przywoływał jeden z uczynków miłosiernych względem duszy i ciała, które chrześcijanie powinni praktykować stale, a zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu. Odmówiono też koronkę do Miłosierdzia Bożego, natomiast po Mszy Świętej o 19.00 odprawiono nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym.
Podczas każdej Mszy Świętej wierni uczestniczyli w obrzędzie posypania głów popiołem. Pierwsza znana formuła błogosławienia popiołu pochodzi z IX wieku, a obrzęd usankcjonował Urban II w 1091 roku. Posypanie głów popiołem jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia oraz zwróceniem uwagi na przemijanie świata materialnego.
O godzinie 20.00 Eucharystię odprawił arcybiskup metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, który również wygłosił homilię. Witając arcybiskupa ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz zachęcił, wiernych by Opatrzności Bożej zawierzyli pracę nad sobą, jaką podejmują.
Kardynał Nycz podkreślił w homilii, że Wielki Post jest w istocie rzeczy Czasem Zbawienia. Zwrócił uwagę na czterdziestodniowe przygotowanie do Tajemnicy Zmartwychwstania. Wyjaśnił głębokie znaczenie posypywania głów popiołem. Wezwał do przyjęcia daru Słowa Bożego i daru, jakim jest drugi człowiek. Określił Świątynię Opatrzności Bożej jako “warszawski kościół św. Sabiny”. W tej rzymskiej świątyni od wielu już lat Ojciec Święty przewodniczy liturgii Środy Popielcowej, rozpoczynającej Wielki Post.
Uroczystość Środy Popielcowej zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.