Requiem Katyńskie w Świątyni Opatrzności Bożej
W przededniu rocznicy odkrycia w Katyniu masowych grobów pomordowanych polskich jeńców wojennych, 12 kwietnia o godzinie 20.00 odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej prapremierowe wykonanie oratorium Requiem Katyńskie. Muzykę do tego znaczącego dla polskiej kultury dzieła napisał kompozytor i wiolonczelista Paweł Muzyka, który, jak zadeklarował w jednym z wywiadów, chciał uczcić ludzi, którzy zginęli w Katyniu ale przede wszystkim dać pewien rodzaj ukojenia potomkom ofiar tej zbrodni.
Kompozytor, który jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, od lat specjalizuje się w interpretacji muzyki dawnej – od średniowiecza po późny barok, stąd w Requiem można wyraźnie usłyszeć watki czy odniesienia do baroku. Arie śpiewane będą po łacinie – nawet teksty tych, których autorem jest sam kompozytor zostały przełożone na łacinę, która, jak wyznaje Paweł Muzyka, dodaje kompozycji majestatu i wzniosłości.
Jedna tylko pieśń – głęboko poruszająca piosenka matki – zostanie wykonana po polsku.
Producentem Requiem Katyńskiego jest Instytut Promocji Kultury Polskiej (jego prezes, Przemysław Firek, będzie jednym z wykonawców oratorium) przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Przestrzeń i doskonała akustyka, jakimi cechuje się wnętrze Świątyni Opatrzności Bożej stwarzają jedyne w swoim rodzaju warunki do odbioru tego niezwykłego dzieła. Ważne jednak, by – jak napisał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz – przeżywając Requiem Katyńskie powierzać Miłosiernemu Bogu dusze wszystkich Obrońców Rzeczypospolitej, ofiar tej niewyobrażalnej zbrodni.
W Requiem pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego usłyszymy:
Elżbietę Towarnicką, Wandę Wiktorię Franek, Tomasza Kuka, Przemysława Firka i Beatę Rybotycką. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego oraz Chór Dziecięcy Artos przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Projekcja mulitimedialna jest autorstwa Beaty Redo-Dobber
Patronat Honorowy objęli: metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Instytut Pamięci Narodowej a także Fundacja Książąt Lubomirskich.
Wstęp wolny.
Osobom, które nie będą mogły przybyć tego dnia do Świątyni Telewizja Polska udostępni transmisję na żywo w kanale KULTURA, a retransmisję 13 kwietnia w TVP 1 i TVP Polonia.