Radosny duch – harce, skupienie i służba
3 czerwca od rana tereny Świątyni Opatrzności Bożej zaludniły się harcerzami z różnych środowisk – polskich i polonijnych. Dzień Harcerski był pierwszym z dwudniowych obchodów XVI Święta Dziękczynienia, w tym roku pod hasłem: „Dziękujemy za czyniących pokój”. Było to szczególne święto harcerzy, gdyż 4 czerwca br. podczas Mszy św. Dziękczynnej do Świątyni zostały wprowadzone relikwie harcerza i kapłana bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Tego dnia atmosferę przepełniała dobra, radosna energia. Przybyli druhny i druhowie z harcerstwa w Polsce i na świecie. Rok 2023 obchodzony jest wspólnie z organizacjami Harcerstwa Polskiego na obczyźnie: w Australii, Argentynie, Belgii, Białorusi, Francji, Litwie, Łotwie, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, USA, Ukrainie i Wielkiej Brytanii jako Rok Dziękczynienia za ustanowienie błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa.
Hm. Danuta Figiel z Kanady, Naczelniczka Harcerek ZHP Świat
Szczególnie serdecznym gościem była phm. Krystyna Małkowska z Wielkiej Brytanii, wnuczka Olgi i Andrzeja Małkowskich – założycieli ruchu harcerskiego w Polsce.
Z dużym wzruszeniem i sympatią witaliśmy liczne grupy polskich harcerzy z Ukrainy i Litwy. Na szacunek zasługuje fakt, że mówią piękną polszczyzną. I że nie tracą ducha mimo tak trudnej i niebezpiecznej rzeczywistości, w której przyszło im żyć.
3 czerwca przed południem harcerki i harcerze brali udział w grze terenowej: „Bieg Harcerski Śladami Błogosławionego Wincentego Frelichowskiego” oraz grze wirtualnej, sterowanej smartfonem. Kilka punktów gry terenowej znajdowało się wśród wystawy poświęconej życiu i służbie Błogosławionego w obozach koncentracyjnych.
Pomysłodawcą gier był ks. Dominik Domin z Sanktuarium bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu. Obie gry związane były z postacią i życiem Błogosławionego, którego relikwie zostały wniesione 4 czerwca br. do Świątyni Opatrzności Bożej w 20-lecie ustanowienia go Patronem Harcerstwa Polskiego.
Równocześnie, także na świeżym powietrzu, odbywały się Warsztaty Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Tu harcerze ćwiczyli m. in. na fantomach resuscytację oraz reakcję w przypadku zakrztuszenia.
Symultanicznie odbywały się warsztaty muzyczne, które prowadził Roman Bosski.
Skautki Europy w każdej wolnej chwili ćwiczyły śpiew, przygotowywany na wieczorną harcerską liturgię pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Krajowego Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy oraz na uroczystą Mszę św. Dziękczynną 4 czerwca.
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski pisał z żarem w swoim pamiętniku: Ja sam wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejszym ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa: wychowanie młodzieży przez młodzież. I ja sam, jak długo będę mógł, co daj Boże, aby zawsze było, będę harcerzem i nigdy dla niego pracować i go popierać nie przestanę. Czuwaj!