“Przez tajgę, stepy, plątaniną dróg…” – upamiętnienie męczeństwa Sybiraków w Panteonie Wielkich Polaków
23 września 2023 r. w Panteonie Wielkich Polaków Sanktuarium Opatrzności Bożej odbyła się uroczysta Eucharystia, która poprzedziła odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej męczeństwo Polaków na Syberii.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Związku Sybiraków wraz z rodzinami, delegacje Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, delegacje gmin warszawskich oraz reprezentaci Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, a także młodzież szkolna. Mszy Świętej przewodniczył ks. Piotr Celejewski. Przy ołtarzu w koncelebrze stanęli liczni kapłani.
W wygłoszonej przez siebie homilii ks. Piotr powiedział, że doskonale widać w przekazach tych, którzy przeżyli Sybir, że mieli w sobie moc ducha. To Bóg ożywiał ich przez swoje Słowo. Nawiązując do przypowieści o siewcy z Ewangelii według Świętego Łukasza (Łk 8, 4-15), wskazał, że Słowo Boże ma w sobie potencjał, dzięki któremu rozrasta się Ono w duszy człowieka jak ziarno. – Jest wiele podań dotyczących zesłańców na Sybir – mówił ks. Piotr. Przytoczył jedno z nich o rozmowie matki i córki. “Pamiętaj, mówiła matka, Sowieci mogą odebrać ci jedzenie, mogą zedrzeć z ciebie ubranie, mogą połamać ci nogi i ręce, ale nie mogą złamać ci serca. Mogą nawet odebrać ci życie, ale nie mogą tego życia przywrócić. To potrafi tylko Bóg”. Nasza wiara jest silniejsza od oprawców i agresorów, podkreślił kapłan.
Po zakończeniu Eucharystii zgromadzeni na uroczystościach goście wraz z pocztami sztandarowymi przeszli pod tablicę Sybiraków, której poświęcenia dokonał ks. Piotr Celejewski. Przemówienie wygłosił Prezes Oddziału Warszawskiego Związku Sybiraków, Stanisław Sikorski. Podkreślając rangę tego wydarzenia, prezes Sikorski przypomniał, że tablica pamięci dotyczy miliona Polaków, tych, którzy stracili życie na nieludzkiej ziemi. Jest ona poświęcona zesłańcom syberyjskim od XVIII wieku. “Syberio, kraino wroga i dzika zarazem, pochłonęłaś tysiące ludzi niewinnych, jeszcze niedawno sprawnych i bardzo silnych. Niech czyny i cierpienia Sybiraków będą zapisane w dziejach narodu polskiego ku chwale naszej Ojczyzny i pamięci potomnych”, powiedział Stanisław Sikorski.
Odsłonięcia tablicy Sybiraków dokonali seniorzy: Mieczysław Korolewicz, Czesław Czarkowski oraz Joanna Malinowska, wnuczka Sybiraczki.
Podczas uroczystości nastąpiło także wręczenie medalu „Pro Patria” ks. prałatowi dr. Krzysztofowi Koskowi, proboszczowi Parafii pw. Św. Zygmunta, zasłużonemu kapelanowi Koła Sybiraków Warszawa Żoliborz-Bielany przez przedstawiciela Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, płk. Mirosława Demediuka.
Uroczystości zakończył Hymn Sybiraków, którego słowa napisane przez Mariana Jonkajtysa są opowieścią o męczeństwie polskich zesłańców na Syberii i w Kazachstanie.