Pokój światu, ludziom radość
(…) gdzież jest Polak, dla którego melodie: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „W żłobie leży” – nie stanowiłyby części własnej duszy? Zrosły się one nierozerwalnie z polskością, której są wykwitem, a mogą być słusznie dumą. Każdy naród chrześcijański posiada swoje pieśni bożonarodzeniowe, nigdzie jednak nie wyrosła ich podobna mnogość, nigdzie też nie są równie bezpośrednie i tkliwe.
Zofia Kossak, Rok Polski
Kolęda Cicha Noc, która 6 stycznia zabrzmiała w Świątyni Opatrzności Bożej, rozpoczęła koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zasłużona renoma, jaką cieszy się w kraju i zagranicą ten zespół, zdobywca Złotej, Multiplatynowej i Diamentowej Płyty, nagrodzony przez ordynariat WP oznaczeniem Benemerenti, przyciągnęła do Świątyni blisko dwa tysiące słuchaczy i widzów pragnących uczestniczyć w tym wspaniałym koncercie, w którym słowa i melodie najpiękniejszych polskich kolęd w rewelacyjny sposób były uzupełniane barwą kostiumów, zmieniająca barwy iluminacją wnętrza i oszczędną scenografią.
Orkiestra i prowadzący ją dyrygent major Marcin Ślązak występowała w mundurach z czasów Księstwa Warszawskiego, soliści – Anna Potyrała-Listwon, Natalia Ołów, Andrzej Wiśniewski i Jan Kierdelewicz w strojach szlacheckich, podobnie jak chór ubrany w jednolite kontusze.
Bogaty program zawierał zarówno dostojne pieśni bożonarodzeniowe, jak i lżejsze, a tak bliskie sercu pastorałki. W sumie wysłuchaliśmy 21 kolęd, zarówno znanych każdemu, jak i mniej znanych, by przywołać bożonarodzeniową pieśń Adeste fideles, wykonywaną częściowo po łacinie, częściowo zaś po polsku. Pomiędzy utworami dwoje prowadzących przywoływało między innymi wypowiedzi św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI.
Ostatnią wykonaną kolędą była osiemnastowieczna Pieśń o narodzeniu Pańskim, autorstwa Franciszka Karpińskiego, powszechnie znana od swych pierwszych słów jako Bóg się rodzi, modlitwa, w której wierni proszą Boga, by pobłogosławił Ojczyznę miłą. Obecni w Świątyni wysłuchali jej na stojąco…
Publiczność nagrodziła artystów entuzjastycznymi oklaskami, a większość słuchaczy pozostała w Świątyni, by wziąć udział w Eucharystii odprawianej z okazji Święta Objawienia Pańskiego, jednego z najstarszych świąt w Kościele, zwanego w Polsce świętem Trzech Króli.
Organizatorem koncertu było Centrum Kultury Wilanów i Centrum Opatrzności Bożej.