Pogrzeb człowieka dialogu i porozumienia
W Świątyni Opatrzności Bożej odbyły się we wtorek, 10 stycznia uroczystości pogrzebowe Longina Komołowskiego, działacza związkowego i społecznego, polityka, ministra i wicepremiera w rządzie AWS, przewodniczącego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Uczestniczyły w nich osobistości polskiego życia politycznego z Prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą na czele. Przybyły liczne poczty sztandarowe NSZZ” Solidarność, delegacje wspólnot polskich z zagranicy i rzesza wiernych.
Przed Eucharystią, odbyło się spotkanie modlitewno-muzyczne. Wystąpili znani artyści, m. in. kwartet smyczkowy Con Le Corde, Aneta Łukaszewicz, Krzesimir Dębski, Dariusz Malejonek Chór Męski im. Józefa Gromali i zespoły. Odmówiono tajemnice chwalebne Różańca Świetego.
Eucharystii koncelebrowanej przez licznych księży i biskupów przewodniczył Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej ksiądz kardynał powiedział, że Zmarły był wielkim człowiekiem, wielkim patriotą, człowiekiem solidarności przez duże i przez małe „s”, wyznawcą nieustępliwej negocjacji, człowiekiem ponad podziałami.
Homilię wygłosił ksiądz biskup Wiesław Lechowicz, Delegat Konferencji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
Powiedział między innymi, ze Zmarły odznaczał się tym, co święty Jan Paweł II nazwał „wyobraźnią miłosierdzia”. Zauważył, ze cała publiczna działalność Longina Komołowskiego ukierunkowana była na pomoc ludziom. Podkreślił, że droga mu była idea więzi między Polakami, wspólnota. Przypomniał, ze Zmarły miał osobowość koncyliacyjną, nie zaś konfrontacyjną, że szukał dialogu i porozumienia, tego co łączy, a nie tego co dzieli.
Wysłuchaj homilii biskupa Wiesława Lechowicza
Po zakończeniu Mszy Świętej Longina Komołowskiego pożegnali m. in. przewodniczący NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” Piotr Duda, były premier Jerzy Buzek i ministrowie w jego rządzie, działacze polonijni.
Odczytano list pani Premier Beaty Szydło, która napisała m. in.:
„Dokonania świętej pamięci Longina Komołowskiego przypominają nam, że celem każdej działalności publicznej powinno być to, co nazywamy dobrem powszechnym. Polska i Polacy wiele mu zawdzięczają.”
Trumna ze zwłokami Zmarłego w asyście wojskowej została przeniesiona do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie po modlitwie i końcowych ceremoniach pogrzebowych umieszczono ją w przygotowanej krypcie.
Zobacz więcej zdjęć z uroczystości pogrzebowych