PODZIĘKOWALIŚMY ZA DAR ŻYCIA
Pielgrzymi, którzy przybyli do tworzącego się Sanktuarium Opatrzności Bożej, aby uczestniczyć w Eucharystii za Dar Życia, odprawianej pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego, wypełnili całe wnętrze Świątyni. Do jej fundatorów – członków wspólnoty Providentia Dei – dołączyli pielgrzymi z Wyszkowa i Lublina wraz ze swymi pasterzami, którzy koncelebrowali wspólnie z kardynałem Kazimierzem Nyczem.
W wygłoszonej homilii metropolita warszawski wyraził szczególną wdzięczność Darczyńcom, którzy od lat wspierają Wotum Narodu finansowo i otaczają je swymi modlitwami. Nawiązując do przypadających na ten dzień czytań liturgicznych przypomniał postawę wobec Boga, jaką powinniśmy realizować.
Wśród darów ołtarza niesiono kosz wypełniony intencjami nadesłanymi i złożonymi przez Darczyńców.
Uczestniczący w Eucharystii wierni odmówili wraz z kardynałem Nyczem Akt Dziękczynienia i Zawierzenia. Tekst Aktu – podobnie jak inne teksty liturgiczne – pojawił się na nowym nabytku: dużych ekranach widocznych wyraźnie z każdego miejsca Świątyni.
Na zakończenie liturgii Kardynał Kazimierz Nycz udzielił pielgrzymom błogosławieństwa relikwiami Krzyża Świętego, znajdującymi się w naszym Sanktuarium.Wspaniałą oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił działający przy parafii Opatrzności Bożej Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum przy parafii Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Po zakończonej Mszy Świętej wielu pielgrzymów zwiedziło multimedialną wystawę Śladami Jezusa podczas której mogli duchowo odwiedzić Ziemię Świętą i kontemplować artefakty związane z Triduum Paschalnym.
Oczekujący na koncert mogli uczestniczyć pod opieka przewodników w zwiedzaniu Świątyni oraz Panteonu Wielkich Polaków. Na chętnych czekał także posiłek przygotowany w naszym namiocie, w którym można było również obejrzeć projekcje filmów związanych z historią i współczesnością tworzącego się Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Wspaniała pogoda sprawiła, że nie zabrakło również chętnych na… lody.
O godzinie 16.00 rozpoczęła się artystyczna uczta: koncert Gloria Patri, odbywający się w ramach festiwalu Nowa Epifania i w hołdzie Janowi Pawłowi II w 14 rocznicę Jego śmierci. Organizatorem tego znaczącego artystycznie wydarzenia, które jest częścią obchodów 40-lecia pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny było Centrum Myśli Jana Pawła II.
Słuchaczy, którzy wypełnili całe wnętrze Świątyni, która na taka okazję staje się największą sala koncertowa w Polsce przywitał kustosz tworzącego się sanktuarium, ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, który zachęcił do wspólnego dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła Wielkiego.
Kardynał Kazimierz Nycz w słowie wstępnym przed koncertem przypomniał najważniejsze rocznice związane z papieżem Polakiem – 40-lecie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, prorocze homilie w Warszawie, Gnieźnie i Krakowie, rocznicę odejścia do Domu Ojca, rocznicę kanonizacji świętego Jana Pawła.
W nawie bocznej oraz w prezbiterium rozmieszczono podesty, na których stanęło 11 chórów akademickich i kościelnych, które wykonały znane utwory o tematyce sakralnej skomponowane przez słynnych kompozytorów. Ostatnie dwie pieśni zostały wykonane wspólnie przez połączone chóry, a muzyka otaczała znajdujących się w centrum słuchaczy.
Te wykonywane przez połączone chóry od dyrekcją Jana Krutula usłyszeliśmy prawykonanie Gloria Patri – utworu skomponowanego na zamówienie Centrum Myśli Jana Pawła II przez profesora Pawła Łukaszewskiego oraz Niech zstąpi Duch Twój Zuzanny Falkowskiej.
Słuchacze długo niemilknącymi oklaskami dziękowali wykonawcom za wspaniały koncert.