PASYJNA I CHWALEBNA – DWIE STRONY KRZYŻA
Spojrzeć na krzyż po Zmartwychwstaniu Jezusa…
Dojrzeć w nim sens i dojrzewać. Zachwycić się, adorować, kontemplować Go w codzienności. Czy umiemy?
Zaledwie tydzień minął od momentu, gdy po wieczerzy Wielkiego Czwartku wszystkie wydarzenia nabrały zawrotnego tempa. Zdrada Judasza, głośne krzyki tłumu: „Ukrzyżuj Go!”, droga na Golgotę i męczeństwo naszego Pana, bolesna śmierć Jezusa na krzyżu, głucha cisza bezradności przy Jego grobie i całkowicie niepojęty cud Zmartwychwstania. Trzy dni i trzy noce. A co po nich? Wszystko jest jak dawniej i nic nie jest jak dawniej.
Bo umęczony, poddany torturom niewolnik, którego ciało zawisło na krzyżu, ożył. A Jego krzyż stał się tronem Zbawiciela świata. Krzyż Jezusa ma dwie strony.
Spojrzeć na krzyż. Spojrzenie na krzyż jest aktem, który – jak twierdzi dominikanin, o. Joachim Badeni* – już sam w sobie może nas pociągnąć do umiłowania Osoby. Spośród wielu tajemnic wiary, tajemnica spojrzenia jest bardzo osobista i intymna, bo kieruje naszymi wyborami.
Nad ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej wisi krzyż, równie niezwykły jak ona sama. Czy przyglądaliście się mu uważnie? Różni się on od krucyfiksów, jakie znajdują się w innych kościołach. Po jednej stronie widzimy Chrystusa cierpiącego, oddającego swoje życie. Po drugiej objawia się nam Chrystus w szatach arcykapłańskich składający ofiarę.
Ten pięknie wykonany krzyż przypomina nam, że Chrystus nie został skazany na śmierć i poddany ludzkim działaniom – mówił ks. Jarosław Kotula, wikariusz parafii Opatrzności Bożej w słowie na Wielki Piątek – ale uświadamia nam, że Jezus sam wszedł w doświadczenie śmierci, sam siebie ofiarował. To było wolą Jego Ojca i stało Jego wyborem. Krzyż ma dwie strony: i tę bolesną, i tę chwalebną. Wchodząc w trudne wydarzenia naszego życia, często nie potrafimy zrozumieć, czemu nas one dotykają, buntujemy się. Z tym wszystkim mamy dzisiaj przyjść do Chrystusa, aby w krzyżu spotkać się z nim. On tam jest zawsze dla nas obecny. Właśnie tam na nas czeka. Chce nas spotkać bardzo osobiście, sam na sam i przeprowadzić przez te wydarzenia, abyśmy przeszli razem z nim do zmartwychwstania. Byśmy doświadczyli chwalebnej mocy krzyża.
Przyjrzyjmy się uważnie obu stronom krzyża. Co kryje bogata symbolika wszystkich jego elementów?
STRONA PASYJNA
Zwieńczenie krzyża: Manus Dei (ręka Boga Ojca) w geście błogosławieństwa. Układ palców według tradycji oznacza greckie litery IC XC – skrót imienia Jezus Chrystus. Dwa palce – wskazujący i środkowy – oznaczają również dwie natury Chrystusa: boską i ludzką.
W ramionach krzyża postaci Matki Bożej i Jana Ewangelisty rozważają w milczeniu mękę i śmierć Chrystusa. Matka Boża wiernie towarzyszyła Chrystusowi w Jego męce i śmierci. Wtedy to spełniły się prorocze słowa Symeona: A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu (Łk 2, 35). Jan to jedyny apostoł, który nie opuścił swojego Nauczyciela w chwili próby. Jezus, powierzając mu opiekę nad Swoją Matką, uczynił także nas Jej dziećmi: Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: «Niewiasto, oto syn Twój». Następnie rzekł do ucznia: «Oto Matka twoja». I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie (J 19, 26-27).
U stóp krzyża umiejscowione są postaci Adama i Ewy, wychodzące z grobu – scena nawiązuje do odkupieńczej śmierci Chrystusa.
STRONA CHWALEBNA
Postać Chrystusa przedstawiona jest w szatach arcykapłańskich. Kolory szat to symbole boskiej (błękit) i ludzkiej (czerwień) natury Chrystusa. Złoto jest symbolem Bożej światłości.
Zwieńczenie krzyża stanowi znak Manus Dei. To ręka Boga Ojca trzymająca wieniec laurowy, który symbolizuje królewską godność Jezusa Chrystusa.
Przy prawym ramieniu Jezusa – wizerunek świętego Jana Pawła II. 5 czerwca 2011 roku w uroczystej procesji z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej zostały przyniesione relikwie wówczas jeszcze błogosławionego Jana Pawła II. Obecnie spoczywają one w nawie bocznej Świątyni.
Przy lewym ramieniu Jezusa – wizerunek błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. 6 czerwca 2010 roku ponad 30 tys. wiernych uczestniczyło w procesji z relikwiami błogosławionego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostały złożone.
Kielich u stóp Chrystusa to symbol eucharystyczny. Promienie wokół kielicha symbolizują krew i wodę wypływającą z przebitego boku Zbawiciela.
Wierna miniatura Krzyża Paschalnego z naszej Świątyni może zagościć także w Twoim domu.
W naszym sklepie internetowym lub telefonicznie (784 241 628) zamówisz dwustronny krzyż stojący oraz krzyże wiszące: pasyjny i chwalebny. Pięknie zdobione, wykonane z płyt drewnianych.
Ogromną popularnością cieszą się również oryginalne, piękne miniaturki krzyży na rzemyku. Krzyżyk jest dwustronny, srebrzony (srebro próba 999, oksydowane), wykonany ze stopu metali, nie zawiera niklu. Wizerunek krzyża jest zalany żywicą.
*Wypowiedź o. Joachima Badeniego została przywołana w katechezie ks. Jarosława Kotuli na Wielki Piątek.
Więcej o Krzyżu Paschalnym przeczytasz TUTAJ