Parafialna kolonia z Przysierka odwiedziła Sanktuarium Opatrzności Bożej
Od 7 lat ksiądz Przemek Szulc jest proboszczem w Przysiersku i od 7 lat w każde wakacje z Parafii pw. św. Wawrzyńca w diecezji pelplińskiej wyrusza na kolonijny szlak grupa dzieci i młodzieży wraz z opiekunami. W tym roku odwiedzili stolicę, a jednym z ważnych miejsc ich wyprawy stała się 8 sierpnia 2023 r. Świątynia Opatrzności Bożej.
Przysiersk to stara osada, położona w województwie kujawsko-pomorskim. Historia wsi sięga XIV wieku. Data budowy pierwotnego kościoła jest co prawda nieznana, ale nie ulega wątpliwości, że powstał on przed 1378 rokiem. Przywilej osadczy z tego roku mówi o nadaniu plebanowi ziemi, ze względu na istnienie tam kościoła. Według niepotwierdzonych podań ustnych parafia miała być założona podczas pobytu św. Wojciecha na ziemi pomorskiej.
Najważniejszym zabytkiem we wsi jest jednonawowy murowany kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca z 1821 roku, z zabytkami pochodzącymi z XVII wieku. Jednak tym, co przede wszystkim przyciąga miejscową społeczność jest tetniąca życiem parafia.
– Od siedmiu lat mamy wspaniałego proboszcza. To dzięki niemu tu jesteśmy – zdradzają dorośli mieszkańcy Przysierska, którzy towarzyszą jako opiekunowie młodzieży kolonijnej w wyprawie do Świątyni Opatrzności Bożej. – To jedna z jego wielu inicjatyw w naszej parafii.
Ks. Przemysław Szulc, proboszcz Parafii św. Wawrzyńca w Przysiersku, jest pomysłodawcą i organizatorem wspólnych wyjazdów wakacyjnych młodzieży. Tegoroczna wyprawa do stolicy to faktycznie już siódme parafialne kolonie.
– Chcemy poznać historię Polski i utrwalać pamięć o naszych przodkach – mówi ks. Przemek. – Historia jest ważna i potrzebna, byśmy wiedzieli, skąd się wywodzimy. Dlatego ogromnie cieszymy się, że mieliśmy możliwość zwiedzenia Świątyni Opatrzności Bożej i Panteonu Wielkich Polaków.