PAMIĘTAJMY O NICH
Dziś 82. rocznica agresji niemieckiej na Polskę. Piątkowym świtem, 1 września 1939 roku, Rzeczpospolita została zaatakowania z zachodu, północy i południa. Data ta jest powszechnie przyjmowana jako początek II wojny światowej. Inaczej niż w przypadku innych państw Polska nie ustąpiła wobec niemieckich żądań, podjęła nierówną walkę z wrogiem i nigdy nie podpisała aktu kapitulacji.
Żołnierze Września byli przez rodzinę i szkołę wyposażeni w spójny system wartości, w którym najważniejsze były honor oraz miłość Boga i Ojczyzny. Bez wahania starali się – jak mówił po wojnie generał Tadeusz Kutrzeba – wykonać niewykonalny wówczas obowiązek obrony Polski. Zapłacili za to swym życiem albo latami poniewierki w obozach jenieckich.
Prawie nikt z Żołnierzy Września już dziś nie żyje. W Świątyni Opatrzności Bożej przyjmowaliśmy z najwyższymi honorami jednego z nich, pułkownika Kazimierza Klimczaka, zawodowego żołnierza II Rzeczypospolitej, rannego w bitwie nad Bzurą. Warto dziś przypomnieć list, który skierował do młodych:
Proszę Was, abyście nie utracili tego zrywu Waszych rówieśników, którzy walczyli w konspiracji i Powstaniu Warszawskim. Oni oddali dusze Bogu, serca Ojczyźnie, a Wam, młodym pokoleniom Wolną Polskę, którą musimy umacniać wraz z naszym rządem pod hasłem BÓG, HONOR, OJCZYZNA, pamiętając, że Wolność trzeba pielęgnować, bo nie jest dana raz na zawsze.
Proszę Was, abyście pamiętali o Waszych przodkach, którzy przez pokolenia wykuwali Wolność Ojczyzny, po trudnych czasach zaborów i okupacji.
Pamiętajcie o Nich w cichej modlitwie, aby Bóg łaskawy przyjął Ich do Swej Chwały.
W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziś podczas Eucharystii odprawianej o godzinie 18.00 modlili się za Obrońców Ojczyzny. Dzięki podjętej przez nich i kontynuowanej przez lata walce dziś nasze dzieci mogą – inaczej niż 82 lata temu – spokojnie iść do szkoły.
W Panteonie Wielkich Polaków spoczywają Obrońcy Polski, rozpoczynający swą walkę we Wrześniu 1939 roku i prowadzący ją do końca wojny. To ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, podchorąży walczący w składzie 20 pułku ułanów, ksiądz Jan Twardowski, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, Ryszard Kaczorowski, komendant okręgu białostockiego Szarych Szeregów, żołnierz armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, Stefan Korboński, uczestnik kampanii wrześniowej, szef Kierownictwa Walki Cywilnej i jego żona Zofia, uczestniczka Powstania Warszawskiego, Zygmunt Szadkowski, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, obrońca Tobruku i jego żona Wanda, działaczka niepodległościowa.
Otoczmy również Ich naszą szczególną modlitwą.