„O Panie Boże, Ojcze nasz, w opiece swej nas miej. Harcerskich serc Ty drgnienia znasz…”. XVI Święto Dziękczynienia
Harcerska Msza św. Dziękczynna odbyła się 3 czerwca wieczorem, w wigilię uroczystości związanych z wniesieniem do Świątyni Bożej Opatrzności relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – patrona polskich harcerzy. W dolnym kościele wokół ołtarza zgromadzili się harcerki i harcerze polscy przybyli z 15 krajów świata.
Podczas uroczystej beatyfikacji Stefana Wincentego Frelichowskiego – młodego kapłana, harcerza i męczennika, 7 czerwca 1999 r. w Toruniu Jan Paweł II powiedział: „Zwracam się do całej rodziny polskich harcerzy, z którą nowy błogosławiony był głęboko związany. Niech stanie się dla was patronem, nauczycielem szlachetności i orędownikiem pokoju i pojednania.”
Te słowa Ojca Świętego. sprawiły, że na wniosek Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z poparciem kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski, Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Stolicy Apostolskiej w 1983 r. wydała dekret ustanawiający błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana i męczennika, Patronem Harcerstwa Polskiego. Decyzja została publicznie ogłoszona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie w obecności przedstawicieli wszystkich organizacji harcerskich z kraju i ze świata w 2003 r.
3 czerwca br., w podziękowaniu za swojego Patrona, na uroczystości XVI Święta Dziękczynienia do Świątyni Opatrzności Bożej przybyła harcerska brać z całej Polski i świata, ze wszystkich organizacji harcerskich: Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Federacji Skautów Europejskich. W uroczystościach wzięli udział druhny i druhowie z Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W Eucharystii uczestniczył też szczególny gość – Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec bł. Wincentego Frelichowskiego.
Harcerską Mszę św. Dziękczynną koncelebrowało ośmiu hierarchów pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza – Biskupa Polowego WP, Krajowego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Harcerzy.
Po procesji wejścia wprowadzono poczty sztandarowe Skautów Europy i Związku Harcerstwa Polskiego Świat.
Bp Lechowicz powitał kapelanów przybyłych z różnych stron świata i zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego – Patrona Harcerstwa Polskiego.
Podczas liturgii obok ołtarza ustawiono olejny portret “Wicka”, autorstwa malarza z Grodna, Andrzeja Filipowicza. Obraz został poświęcony przez Ojca Świętego Franciszka podczas Harcerskiej Pielgrzymki Dziękczynienia za Patrona Harcerstwa Polskiego 17 maja br. na Placu Św. Piotra. Jest darem Harcerstwa Polskiego na całym Świecie i został wniesiony w procesji darów podczas uroczystej Eucharystii 4 czerwca.
Służbę liturgiczną Słowa sprawowały harcerki Związku Harcerstwa Polskiego Świat, a psalm śpiewała skautka z Federacji Skautów Europy.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Wiesław Lechowicz: „Modlimy się przy relikwiach bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w intencji całej naszej Ojczyzny ze szczególnym uwzględnieniem środowiska harcerskiego.”
Następnie ks. Biskup wyjaśnił znaczenie Opatrzności Bożej w życiu człowieka i podkreślił, że przykładem Jej działania jest życie bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego. „Wicek” potrafił być przejawem absolutnego dobra w miejscu pozornego panowania absolutnego zła. Był wzorem pokornej i bezgranicznej służby bliźniemu, nawet za cenę cierpienia – aż do ofiary z życia.
Głównym tematem rozważań były sprawności „nie tyle harcerskie, co ludzkie. Wszyscy je posiadamy. Pomagają odkryć wolę Boga i ją realizował” – powiedział kapłan.
Nawiązując do wpisów z pamiętnika bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, duchowny opisał cztery takie sprawności:
- rozum,
- wolna wola,
- posiadanie duszy nieśmiertelnej,
- zdolność kochania i bycia kochanym.
„Wicek” był myślącym i krytycznym wobec siebie. Wiele uwagi przykładał do pracy nad charakterem i pokonywaniem własnych słabości – mówił biskup, podkreślając wartość kierowania się rozumem, a nie emocjami, które mogą prowadzić w złym kierunku.
Objaśniając dar wolnej woli, kapłan wspominał, że jako kleryk I roku przyszły błogosławiony z żarem pisał: „Chcę posiąść wiarę św. Piotra, mądrość św. Pawła, ale serce chcę mieć św. Jana.”
Biskup mówiąc o darze posiadania duszy nieśmiertelnej, wskazał, że bł. Stefan Wincenty Frelichowski chciał tak żyć, by nie stracić z oczu tego, co jest celem ostatecznym, jakim jest zbawienie.
Perspektywa zbawienia dodawała mu sił, gdy przebywając w obozach jenieckich potajemnie, z narażeniem życia, niósł współwięźniom posługę kapłańską. Wierzył, że życie wieczne, że śmierć jest przekroczeniem progu nadziei. Kapłan przywołał przy tym słowa z pamiętnika bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego: „Mam poznać wolę Boga w stosunku do mnie i zdecydować się pójść za nią. Od decyzji tej zależy moje potępienie czy zbawienie. Od decyzji tej zależą może ważne wypadki, które zaważą na dziejach jednego pokolenia, a od łask, które mi Bóg podczas tych rekolekcji ześle, zależy cała moja działalność, może zbawienie i szczęście wielu dusz.”
Mówiąc o darze zdolności do kochania i bycia kochanym, bp Lechowicz zacytował te słowa z pamiętnika bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego: „Zwalczać objawy niechęci bliźnim, ani źle, ani uszczypliwie się nie wyrażać, starać się błędy jego uniewinniać. Okazać mu zawsze swoją miłość. Zawsze z uprzejmością i dobrocią się do niego odnosić. Nigdy nie ganić ani nie rozpowiadać tego, co by mogło innych obrazić albo rozgoryczyć. Zawsze i wszędzie przebaczać. Dobrem za złe płacić, spełniać uczynki miłosierdzia, być samarytaninem, tak, co do ciała, jak co do duszy.”
Biskup Wiesław Lechowicz zakończył swoją homilię słowami: „Kierując się sprawnościami, które są darami Bożej Opatrzności, z całą pewnością i my doświadczymy cudownych skutków działania Bożej Opatrzności w naszym życiu. Podobnie i my będziemy mieć szansę przeżyć bliskość i doświadczyć miłości Boga. Wpatrzeni w życie naszego Patrona zawierzmy Mu naszą teraźniejszość i przyszłość, teraz ruchu harcerskiego w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami.”
Modlitwę wiernych odczytała przedstawicielka Harcerzy Polskich z Ukrainy. Wznoszono intencje za pokój w Ukrainie; za harcerzy i skautów, aby pełni wiary i miłości odważnie wypełniali przyrzeczenie harcerskie, dając w swoich środowiskach świadectwo prawdziwej służby Bogu, Ojczyźnie i bliźnim; za zmarłych harcerzy, by mogli pełnić przed Bogiem wieczną wartę w niebie.
Wspaniałą oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił zespół muzyczny phm. HR Magdaleny Ambor z Federacji Skautingu Europejskiego.
Na zakończenie Eucharystii harcerki i harcerze odśpiewali „Modlitwę harcerską” powstałą w 1919 r.
Po Mszy św. rozpoczęło się czuwanie z druhem „Wickiem” – Patronem Harcerstwa Polskiego, w różnej formie, jak modlitwa, świadectwa, rozważania, wspólny śpiew. W ten sposób harcerze przygotowywali się do uroczystości wniesienia relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego podczas Eucharystii XVI Święta Dziękczynienia 4 czerwca.
Nie gaśnie nadzieja, gdy wśród młodych, na których tak czasem narzekamy, panuje wspaniały, szczery duch i poczucie siły, żeby czynić świat lepszym oraz pełnić służbę innym. A to wszystko z radością, przejęciem i wiarą w dobrą cząstkę w każdym człowieku. To bardzo krzepiące, że wśród nas, wśród młodzieży wciąż jest tylu „niepoprawnych” idealistów i marzycieli.
Zobacz także:
- Radosny duch – harce, skupienie i służba
- GUZIKI SUTANNY – konferencja historyczna o bł. Stefanie Wincentym Frelichowskim
- DZIŚ JEST POJUTRZE. Historia harcerstwa w Świątyni Opatrzności Bożej