NIEWYKONALNY OBOWIĄZEK
Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego, co stwierdzam wobec Boga i historii.
Ignacy Mościcki
Dziękując Bogu za wolną, suwerenną Ojczyznę, wielbiąc Opatrzność za to, że kolejne pokolenia mogą żyć w pokoju, nie możemy zapominać o tych, którzy w godzinie próby nie kalkulowali szans na zwycięstwo z wielokrotnie przeważającymi siłami odwiecznego wroga, lecz twardo stanęli do obrony Polski.
Samotnie.
Pięć lat minęło, gdy Polska, wysłuchawszy zachęty rządu brytyjskiego i otrzymawszy jego gwarancje, stanęła do samotnej walki z potęgą niemiecką.
Kazimierz Sosnkowski, Naczelny Wódz rozkaz z dnia 1 września 1944 r.
1 września 1939 roku przerwaliśmy serie bezkrwawych podbojów Hitlera. Byliśmy pierwszym państwem, które stawiło mu opór. Straty niemieckie w Kampanii Wrześniowej były równe wszystkim łącznym ich stratom poniesionym później w Norwegii, Holandii, Belgii, Francji, Grecji, na Bałkanach, Krecie i w czasie pierwszej ofensywy w Afryce.
Zapłaciliśmy za to ogromną cenę − 66 tysięcy poległych oraz przeszło 133 tysiące rannych. Ale wielu z żołnierzy Kampanii Wrześniowej walczyło dalej. Część przedostała się na Zachód, by bić się na wszystkich frontach II wojny światowej, część walczyła w okupowanym kraju. Tak, jak spoczywający dziś w Panteonie Wielkich Polaków ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, podchorąży walczący w składzie 20 Pułku Ułanów, ksiądz Jan Twardowski, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, Ryszard Kaczorowski, komendant okręgu białostockiego Szarych Szeregów, żołnierz armii Andersa, uczestnik Bitwy pod Monte Cassino, Stefan Korboński, uczestnik kampanii wrześniowej, szef Kierownictwa Walki Cywilnej i jego żona Zofia, uczestniczka Powstania Warszawskiego, Zygmunt Szadkowski, żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, obrońca Tobruku i jego żona Wanda, działaczka niepodległościowa.
Polska nigdy nie podpisała aktu kapitulacji! Na uchodźstwie działali Prezydenci Rzeczypospolitej. Ich doczesne szczątki niebawem spoczną w Mauzoleum w Panetonie Wielkich Polaków.
Generał Tadeusz Kutrzeba powiedział o grobach poległych w bitwie nad Bzurą:
Leżą tu żołnierze, którzy starali się wykonać niewykonalny wówczas obowiązek obrony Polski.
Jutro więc, gdy, inaczej niż 83 lata temu, dzieci spokojnie ruszą do szkoły, pomódlmy się w intencji wszystkich Obrońców naszej Ojczyzny.
W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy to mogli uczynić podczas każdej odprawianej 1 września Eucharystii.