Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego już czynne
Od soboty, 29 lutego muzeum już na stałe otworzyło swoje podwoje dla gości indywidualnych. Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26 metrów. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni.
Papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński, urodzeni na początku XX stulecia zapraszają w podróż przez najbardziej burzliwy czas w najnowszej historii. 104 lata dziejów Polski, Europy i świata to jednocześnie opowieść o przyjaźni, odrodzeniu narodowej tożsamości i misji jej zachowania oraz o niezłomności w trudnych czasach.
Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Archidiecezję Warszawską. Mieści się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowa, zajmując ponad 2 tysiące metrów kwadratowych na wysokości VIII piętra. Jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy, otwarcie ekspozycji głównej planowane jest jesienią 2019 r.
Bohaterami i patronami Muzeum są papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Urodzeni na początku XX stulecia zapraszają w podróż przez najbardziej burzliwy czas w najnowszej historii. Sto cztery lata dziejów Polski, Europy i świata to jednocześnie opowieść o przyjaźni, odrodzeniu narodowej tożsamości i misji jej zachowania oraz o niezłomności w trudnych czasach. Muzeum oddaje głos swoim Patronom, archiwalne nagrania i filmy stają się pełnoprawnymi eksponatami. Multimedialny charakter ekspozycji tworzyć będzie połączenie dźwięku, światła i nowatorskich instalacji.
Współczesne formy artystyczne spotkają się z tradycyjnymi. I tak na przykład dzięki filmowym materiałom archiwalnym z wizyty Jana Pawła II na Placu Zwycięstwa zwiedzający stanie się częścią wspólnoty, jaka zawiązała się wokół papieża podczas tego jednego z najważniejszych w dziejach Polski wydarzenia. Widz zostanie zanurzony w atmosferę dźwiękową, którą stworzą gwar ludzi, śpiewana przez nich pieśń My chcemy Boga i ciszy, w której rozebrzmieją papieskie słowa. Obok takich wielkoformatowych projekcji filmowych zostaną wyeksponowane dzieła sztuki – realistyczne obrazy Aldony Mickiewicz oraz cykl obrazów Dekalog Stefana Gierowskiego – dzięki którym w Muzeum będzie też miejsce na chwilę autentycznej refleksji.
Przestrzeń muzealna podzielona jest na 14 stref, znajdujących się w pierścieniu głównym oraz cztery w przestrzeni bocznej. Każde z pomieszczeń związane jest z kluczowym momentem życia patronów placówki, zawierając stosowną dawkę wiedzy i historyczne tło osadzone w warstwie artystycznej. Docelowo przewidziano również przestrzeń integracyjną, strefę dla dzieci oraz kawiarnię – istotne miejsce na około dwuipółgodzinnej ścieżce zwiedzania. Jedną z atrakcji stanie się z czasem przejście na taras z widokiem na panoramę Warszawy.
Każda ze stref będzie zapowiadana za pomocą cytatów czy haseł, które w metaforyczny sposób ilustrują kolejne etapy zwiedzania. Słowo stanie się kluczem całej ekspozycji. Starannie dobrane cytowania, materiały ikonograficzne i filmowe tworzą chronologicznie uporządkowaną drogę. W każdej przestrzeni ekspozycyjnej odpowiednio dobrane materiały wykończeniowe, akustyczne i oświetleniowe razem z merytoryką budują narrację. Każda strefa zaskakuje więc indywidualnym rozwiązaniem. Dla przykładu w strefie Pontyfikat znajduje się ogromna drewniana łódź, przełamana na środku (łódź jest symbolem pontyfikatu, zaś jej przełamanie z jednej strony będzie pokazywało najbardziej dramatycznie chwile w historii Kościoła – zamach na Jana Pawła II z drugiej odchodzenie i śmierć prymasa Wyszyńskiego).
Mt 5,14 w 2019 roku przygotowało projekt edukacyjny związany z 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W przestrzeni publicznej pojawiły się wystawa Polonia Semper Fidelis złożona ze zdjęć włoskiego fotografa Carla Leidi oraz instalacja artystyczna Droga do Wolności. Prowadzony jest też projekt „Warszawa Wojtyły”, w ramach którego wykonano na zamówienie Muzeum repliki jedynego samochodu, który należał do przyszłego papieża Jana Pawła II. Auto jest dodatkową atrakcją spotkań z muzealnikami w szkołach czy na edukacyjnych spotkaniach w plenerze.
Muzeum współpracuje ośrodkami badawczymi w kraju i za granicą. Prowadzi działalność edukacyjną i wydawniczą. Wokół Mt 5,14 już tworzą się społeczności, m.in. wolontariatu. Prężnie działająca placówka zamierza skupiać młodych ludzi i zainteresować swoją ofertą zagranicznych turystów.
Adres: Mt 5,14 I Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
02-972 Warszawa
Telefon: + 48 22 308 14 91
Strona internetowa: www.mt514.pl
E.mail: @mt514.pl
Facebook: @Mt5.14muzeum
Twitter: @Mt5_14