Minął Dzień Skupienia dla Darczyńców
Jeszcze większa niż zazwyczaj liczba Darczyńców przybyła do Świątyni Opatrzności Bożej na kolejny organizowany dla nich Dzień Skupienia. Prócz bardzo ciekawej zapowiadanej konferencji dzień ten miał bowiem walor niezwykły: do Świątyni wprowadzono Relikwie Krzyża Świętego, które pozostaną w niej już na zawsze.
Dla osób, które z przyczyn losowych nie mogli bezpośrednio uczestniczyć w Dniu Skupienia prowadziliśmy transmisję na naszej stronie internetowej.
Świątynia zaczęła zapełniać się pielgrzymami – nie tylko ze stolicy, ale z wielu regionów Polski – na długo przed godziną 10.00, gdy rozpoczynała się adoracja Najświętszego Sakramentu. W punkcie informacyjnym wiele osób nabywało pamiątki ze świątyni, wydawnictwa i dewocjonalia. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na kolejne prace w Świątyni.
Mimo, że czterech księży dyżurowało w konfesjonałach, w oczekiwaniu na przystąpienie do sakramentu pokuty ustawiła się długa kolejka osób, które chciały w pogłębiony i uduchowiony sposób przeżyć ten dzień (a także skorzystać z możliwości uzyskania odpustu, jako że Dzień Skupienia zbiegł się z odpustem parafialnym).
O godzinie 11.00 rozpoczęła się konferencja ojca prof. dr. hab. Leona Nieściora, wykładowcy Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, kierownika katedry teologii patrystycznej. Ojciec profesor, który jest patrologiem i zajmuje się nauką Ojców Kościoła zatytułował swoją konferencję „Ufność chrześcijanina w obliczu Opatrzności Bożej.” Ojciec profesor mówił o współpracy z Opatrznością Bożą poprzez wykonywanie zwykłych, mało efektownych, codziennych obowiązków, podkreślał konieczność zawierzenia w najtrudniejszych zdawałoby się sytuacjach. Temat „Bożego planu B” i wielu związanych z tym terminem zagadnień jest tak fascynujący, że warto wysłuchać całej konferencji.
Warto również przeczytać ją wielokrotnie, by zastanowić się nad najważniejszymi przesłaniami, jakie ona niesie. Konferencja zostanie przygotowana do druku przez Centrum Opatrzności Bożej w formie niewielkiej książeczki.
Przed rozpoczęciem Eucharystii nastąpiło wprowadzenie do tematu odnalezienia Krzyża Świętego i obecności jego Relikwii w Polsce. Ubogacający muzyką uroczystości Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum kierowany przez Jacka Jackowskiego wykonał utwór Krzyżu Wierny, autorstwa księdza odpowiadającego za oprawę muzyczną wydarzeń w rzymskiej bazylice św. Piotra, wprowadzając w ten sposób podniosłą atmosferę wprowadzenia Relikwii.
Po Ewangelii do ołtarza ruszyła procesja z dwoma relikwiarzami: jednym, w którym Relikwie krzyża Świętego peregrynują po wybranych polskich parafiach i drugim, z Cząstką Krzyża Świętego, która została ofiarowana powstającemu Sanktuarium Opatrzności Bożej i pozostanie w nim na zawsze.
Jak zwykle, w trakcie procesji z darami ołtarza niesiono kosz wypełniony tysiącami nadesłanych na ten dzień intencjami.
Po Eucharystii wierni mogli oddać cześć Krzyżowi Świętemu poprzez ucałowanie relikwiarzy, a na zakończenie Mszy Świętej ojciec Nieścior pobłogosławił jej uczestników Relikwiami.
Uczestnicy Dnia Skupienia z chęcią skorzystali z przygotowanego przez parafię posiłku – do grilla ustawiła się kolejka – a następnie przeszli do namiotu.
Tam mogli uzyskać autograf Tomasza Gołąba na jego najnowszej książce, będącej rozszerzonym opisem pierwszych świadectw cudów i łask uzyskanych w tworzącym się Sanktuarium i porozmawiać z autorem.
Następnie wyświetlono archiwalny, nieznany dotąd film, z pobytu Prymasa Tysiąclecia w bazylice na Świętym Krzyżu w niedługim czasie po uwolnieniu z internowania, a red. Grzegorz Polak opowiadał o wielu słabo znanych szczegółach z życia kardynała Wyszyńskiego.
Dzień Skupienia zakończyła odmówiona w Świątyni Koronka do Miłosierdzia Bożego.