MAUZOLEUM GOTOWE NA PRZYJĘCIE PREZYDENTÓW
W Świątyni Opatrzności Bożej dobiegły końca prace przy budowie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej im Izbie Pamięci. 8 listopada odbyła się konferencja prasowa, podczas której dziennikarze mieli okazję obejrzeć po raz pierwszy efekty wielomiesięcznej pracy budowniczych tego historycznego obiektu.
W konferencji zorganizowanej w Centrum Opatrzności Bożej wzięli udział: Mikołaj Falkowski, Prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”, Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci, Elżbieta Duda, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej w IPN, dr hab. Mirosław Supruniuk, historyk z Biura Badań Historycznych IPN, Jarosław Kłaput, projektant i wykonawca wystawy w Izbie Pamięci oraz ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej.
12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości pochówku sprowadzonych z Wielkiej Brytanii szczątków prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Wraz z nimi w Mauzoleum spocznie także ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką. Po oficjalnych uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej, które stanowią zwieńczenie trwających od czterech lat obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz Izba Pamięci zostaną udostępnione zwiedzającym.
W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostaną złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi będą upamiętniać Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.
Autorami projektu Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie są Lech i Wojciech Szymborscy, architekci, twórcy projektu architektonicznego Świątyni Opatrzności Bożej.
Mówi Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci:
Tworząc Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oddajemy historyczną sprawiedliwość tym, którzy przez lata zabiegali o wolną, suwerenną Rzeczpospolitą, a którzy dzisiaj mogą spocząć na wolnej polskiej ziemi. Jednocześnie wypełniamy ogromną lukę, gdyż do tej pory nie było w Polsce miejsca prezentowania zasług, jakie Prezydenci RP na uchodźstwie mieli dla polskiej wolności w latach 1939-1990. W ten sposób oddajemy hołd i spłacamy dług polskiej emigracji, która przez pół wieku po zakończeniu II wojny światowej trwała niezłomnie na straży niepodległości.
W gablotach Izby Pamięci przedstawiających postacie Prezydentów RP będzie można zobaczyć oryginalne fotografie i dokumenty z okresu pełnienia funkcji głowy państwa, a także z okresu ich wcześniejszej działalności.
– Na wystawie stałej znajdują się zdjęcia, artefakty i dokumenty pozyskane od rodzin i instytucji pielęgnujących pamięć o prawowitych władzach Państwa Polskiego – wyjaśnia Elżbieta Duda, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN. – W izbie zostanie również zaprezentowane tło historyczne oraz mapa ukazująca główne ośrodki polonijne na świecie.
Wśród prezentowanych artefaktów znajdą się m.in. pamiątki związane z ostatnim Prezydentem II RP Ignacym Mościckim, paszport i legitymacja oficera służby zdrowia z 1944 roku Stanisława Ostrowskiego, pieczęć Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Kazimierza Sabbata oraz ryngraf ofiarowany 4 września 2004 roku Ryszardowi Kaczorowskiemu z okazji 85. rocznicy jego urodzin.
Szczególne miejsce zajmuje tu kopia prezydenckiej Chorągwi Rzeczypospolitej, której oryginał powiewał nad Zamkiem Królewskim od 1926 do 1939 roku, a następnie został wywieziony przez Prezydenta Ignacego Mościckiego do Londynu. Na multimedialnym ekranie prezentowany będzie materiał poświęcony wszystkim Prezydentom RP na uchodźstwie.
Projektantem wystawy w Izbie Pamięci jest Jarosław Kłaput – twórca takich projektów, jak m.in. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach czy ekspozycja stała Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do Świątyni Opatrznościi Bożej – Wotum wdzięczności Narodu na te wyjątkowe historyczne uroczystości 12 listopada, o godzinie 15.00. Proszę też o przekazanie tego zaproszenia jak najszerzej. Chcemy, żeby to było święto całego polskiego narodu i zwieńczenie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – podsumował Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci.
Zobacz także:
- Budowa Mauzoleum Prezydentów RP na uchodźstwie
- Uroczyste sprowadzenie szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie z Anglii do Polski – poznaj program uroczystości
- Misja: Wolna Polska
Projekt objęty jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.
Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Inicjatywa jest realizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”.