Maria Pomianowska zagra w Świątyni Opatrzności Bożej!
Już niebawem, 7-9 września 2023 r. w Świątyni Opatrzności Bożej czeka nas spotkanie genialnych wirtuozów. Tegoroczną II edycję Festiwalu Międzykulturowego „Współistnienie” otworzy Maria Pomianowska. Wystąpi w duecie z Chinką, Yu Mingjie.
Tej genialnej artystki nie trzeba chyba szerzej przedstawiać. W latach 90. XX wieku Maria Pomianowska zainteresowała się zaginionym staropolskim instrumentem smyczkowym – suką biłgorajską i zamówiła jej rekonstrukcję. Będąc uznanym muzykiem, grającym na orientalnym instrumencie sarangi, z którego dźwięk wydobywa się techniką paznokciową, a trzymanym w pozycji kolanowej, szybko stała się specjalistką gry na suce.
W późniejszym czasie podjęła się prób odnalezienia instrumentów pokrewnych (suka mielecka, fidel płocka) oraz ich rekonstrukcji. Od 2010 r. naucza, obecnie jako profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, gry na suce biłgorajskiej oraz fideli płockiej.
Podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii oraz na Bliski Wschód, prostudia nad technikami gry na instrumentach muzycznych Azji. Od 30 lat koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych. Jest dyrektorem międzynarodowego festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”.
Maria Pomianowska jest multiinstrumentalistką, wokalistką, kompozytorką i pedagożką. Artystka wydała 27 autorskich płyt, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody.
Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami między innymi: Yo Yo Mą, Januszem Olejniczakiem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh, AMJ.
W latach 1997-2002 jako ambasadorowa RP w Japonii zaprzyjaźniła się z całą rodziną cesarską, koncertując i komponując muzykę dla Jej wysokości cesarzowej Michiko. Przyjaźń z członkami rodziny cesarskiej trwa do dzisiaj.
Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza.
Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny), tworząc projekty ze studentami chińskimi. W 2014 wraz z Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”.
Yu Mingjie jest obecnie doktorantką w Akademii Muzycznej w Krakowie, studiuje u prof. dr hab. Marii Pomianowskiej. Była dyrektorką wydziału muzyki instrumentalnej i nauczycielką gry na cytrze chińskiej guzheng w School of Music na Hebei Normal University. Stworzyła i kieruje kilkoma zespołami muzycznymi w Chinach prezentującymi różne gatunki muzyki przeznaczonej na guzheng.
Jako solistka intensywnie koncertuje w Chinach, Japonii i Polsce. Ma na swoim koncie wiele publikacji poświęconych technice gry na guzheng. Yu Mingjie jest również kompozytorką, nagradzaną w Chinach. Wydaje materiały dydaktyczne i kolekcje kompozycji muzycznych przeznaczonych na guzheng. Jest zdobywczynią wyróżnień i nagród za pracę instrumentalisty oraz pedagoga. Wielokrotnie była jurorem w konkursach muzyki guzheng w Chinach.
Rok temu w studiu Radia dla Ciebie odbył się koncert KWARANTANNA W Hi-Fi w wykonaniu Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu. Warto posłuchać, jak brzmi suka biłgorajska, fidel płocka i narodowa cytra chińska guzheng.
PROGRAM FESTIWALU MIĘDZYKULTUROWEGO “WSPÓŁISTNIENIE”
- 7 września, godz. 19.00 – Koncert prof. dr hab. Marii Pomianowskiej i Yu Mingjie „Amber&Silk project”
- 8 września, godz. 19.00 – Koncert solowy Józefa Skrzeka
- 9 września, godz. 19.00 – Koncert MILO Ensemble
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Honorowym Patronem Festiwalu jest Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu dr Jarosław Sellin. Patronami medialnymi Festiwalu są TVP Kultura i Radio Wnet.
Zobacz także:
Festiwal Międzykulturowy “WSPÓŁISTNIENIE” – II edycja w Świątyni Opatrzności Bożej