Konferencja prasowa przed Świętem Dziękczynienia
W siedzibie warszawskiej kurii odbyła się konferencja prasowa poświęcona jubileuszowemu X Świętu Dziękczynienia, jakie 4 czerwca odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej.
Przed wejściem do konferencji czekała na zaproszonych gości miniwystawa nawiązująca zarówno do przygotowywanego na Święto oryginalnego Miasteczka dla Dzieci jak i do życia pośród ubogich świętego brata Alberta.
Gospodarzem konferencji był metropolita warszawski, ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, który podkreślił, że Święto Dziękczynienia odbędzie się po raz pierwszy wewnątrz Świątyni i stwierdził, że będzie to znakomita okazja, aby pokazać uczestnikom – a także telewidzom – ile już zostało zrobione i ile pracy nad wykończeniem wnętrza nas jeszcze czeka. Święto Dziękczynienia będzie zdaniem kardynała Nycza okazją do tego, aby również za ten pierwszy, zakończony etap budowy podziękować Opatrzności. Nawiązując do wprowadzenia do Świątyni relikwii świętego brata Alberta, opiekuna ubogich metropolita warszawski szeroko rozwinął myśl o miłosierdziu, jednym z ważnych zadań zarówno instytucjonalnego Kościoła jak i każdego chrześcijanina.
Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej zwrócił uwagę, że tegoroczne Święto Dziękczynienia będzie niejako drugą częścią otwarcia Świątyni. Wielu Darczyńców, ze względu na wiek i niesprzyjającą listopadową aurę nie mogło wziąć udziału w otwarciu w Dniu Niepodległości, a deklarowali swe przybycie właśnie na 4 czerwca. Opowiadał o pracach wykonywanych w ciągu ostatniego roku, sprawiających, że Świątynia z dnia na dzień pięknieje. Zadeklarował, że w tym roku zostanie rozpisany konkurs na artystyczną wizję wnętrza, która – wykonana przez najwybitniejszych artystów – ma przetrwać wieki. Przypomniał, że zbieramy środki na pokrycie zobowiązań za prace, które musiały być wykonane przed otwarciem, by do Świątyni mogli wejść wierni. Przedstawił także w skrócie program Święta Dziękczynienia i opowiedział o nowych, ciekawych wydawnictwach COB.
Siostra Maksymiliana ze zgromadzenia albertynek w niezwykle ciekawy, a zarazem wzruszający sposób przedstawiła sylwetkę świętego brata Alberta. Podkreśliła, że bratu Albertowi nie chodziło o filantropię, lecz o to, by swoim działaniem przywrócić godność dotkniętym nędzą ludziom. Przywołała słowa brata Alberta, zaświadczające, jak bardzo ufał Bożej Opatrzności.
Kustosz powstającego sanktuarium, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, opisywał rozpoczęty proces “niematerialnej budowy” sanktuarium. To miejsce święte na ziemi budujemy również poprzez gromadzenie w Świątyni relikwii ważnych dla nas polskich świętych i błogosławionych, będących znakami działania Opatrzności Bożej, wśród których, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, święty Albert zajmuje miejsce niezwykle ważne. W tym roku wszystkie relikwie zostaną “wydobyte z podziemi” czyli z Panteonu Wielkich Polaków, gdzie spoczywały do tej pory i umieszczone w górnej części Świątyni.
Anna Dunikowska z Centrum Opatrzności Bożej przedstawiła dziennikarzom program Święta Dziękczynienia skierowany do dzieci, odbywający się, jak co roku, w specjalnie wybudowanym Miasteczku dla Dzieci. To niezwykle ważny element Święta Dziękczynienia, bo we współpracy z rodzicami promuje wśród najmłodszych postawy wiary i miłości, co kształtuje charaktery i procentuje w późniejszym życiu. W tym roku atrakcją będzie gra rodzinna pod hasłem BEZ CHLEBA NIE MA NIEBA. “Przewodnikami” w tej grze będą błogosławiony Honorat Koźmiński i święty brat Albert.
Dariusz Maleo Malejonek, dyrektor festiwalu MOC DOBRA zrelacjonował planowany przebieg tegorocznej, trzeciej już edycji festiwalu i zachęcił do uczestnictwa w licznych wydarzeniach artystycznych, które będę miały miejsce na scenie obok Świątyni.
Konferencję nagrywało kilka stacji telewizyjnych a po jej zakończeniu dziennikarze mieli okazję do zadawania pytań kardynałowi Nyczowi i prezesowi Gawłowi, z której skwapliwie skorzystali.