Koncert Milo Ensemble w Świątyni Opatrzności Bożej. II Festiwal Współistnienie
Kilkadziesiąt instrumentów z różnych zakątków świata, nieprzerwany godzinny strumień muzyki będącej połączeniem wielu kultur, kontemplacja i radość twórców i słuchaczy. Taki był ostatni koncert II Festiwalu Międzykulturowego WSPÓŁISTNIENIE w Świątyni Opatrzności Bożej. Koncert Milo Ensemble.
9 września 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej wystąpił zespół Milo Ensemble. Jak zaznaczył jego twórca Milo Kurtis, nazwa grupy nie pochodzi od jego imienia, ale jest skrótem do Musical Instruments Logical Organization. Bo ta muzyka ma swoją logikę – dodał artysta.
Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Wiceminister MKiDN, Sekretarz Stanu dr Jarosław Sellin. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Państwowego Funduszu Celowego w ramach programu “Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
MILO Ensemble wystąpił w składzie: Milo Kurtis (lider, klarnet, djembe, kalimba, didgeridoo, głos, instrumenty perkusyjne), Masha Natanson (śpiew, skrzypce, instrumenty perkusyjne), Bart Smorągiewicz (saksofony, flety), Adeb Chamoun (darbuka, riq, bendir, daf, instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (ud, saz, rebab, cymbały), Misza Kinsner (saksofon barytonowy i basowy) i Jacek Gładkowski (space).
Grupa składa się z muzyków pochodzących z różnych kontynentów. World music, wykonywana przez zespół, jest bardziej zbliżona do korzeni etno, a instrumenty, na których grają artyści, pochodzą m. in. z Bliskiego Wschodu, krajów afrykańskich, Mongolii i Indonezji.
Każdy z muzyków wnosi własny, odmienny i wyjątkowy wkład w wielokulturową, harmonijną muzyczną mieszankę powstająca z połączenia tych rozmaitych brzmień. W utworach słychać wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskiej muzyki ludowej, zachodniej Afryki, Tybetu, jazzu.
Dziękujemy twórcom za tę wyjątkową muzyczną podróż.