Kardynał Nycz: Wezwanie do pojednania z Bogiem i z braćmi wyznacza rytm Wielkiego Postu, który dziś rozpoczęliśmy
Rozpoczęliśmy Wielki Post, okres 40 dni Bożej Łaski, w czasie którego Kościół przygotowuje się do Misterium Paschalnego, czyli Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wieczornej Eucharystii w Sanktuarium Opatrzności Bożej przewodniczył metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz.
Szczególnym symbolem skruchy jest tego dnia popiół, który wierni przyjęli po homilii. Kapłan posypując nim głowy, wypowiada słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. – Ten znak przypomina nam prawdę o naszej kondycji, o naszym przemijaniu. I o naszym powołaniu do życia wiecznego – mówił w homilii kardynał Kazimierz Nycz. – Znak posypania głów popiołem jest tak mocny i tak jednoznaczny, że w liturgii Środy Popielcowej zastępuje nie tylko obrzęd pokuty na początku Mszy świętej, ale także wymowę i słowo kazania, które w Środę Popielcową się głosi.
Kardynał Nycz zaznaczył, że rytm Wielkiego Postu, który dziś rozpoczynamy, wyznacza wezwanie do pojednania z Bogiem i pojednania z braćmi w imię Chrystusa. To zadanie dla każdego człowieka, który zaufał Panu Bogu.
– Ubiegłoroczny Wielki Post rozpoczynaliśmy już w czasie trwającej wojny na Ukrainie – przypomniał metropolita warszawski. – Dziś także modlimy się i prosimy Boga w intencji Ukrainy, prosząc też o cierpliwość dla nas – w pomaganiu, żebyśmy nie ustali.
Nawiązując do historycznej wizyty prezydenta USA na polskiej ziemi, kardynał zaznaczył, że “wielkie słowa, które padły wczoraj i dziś z wielu ust, przyniosą swój owoc tylko wówczas, gdy będziemy zjednoczeni i cierpliwi w pomaganiu ludziom potrzebującym”.
Zwrócił także dobitnie uwagę, że język i prawda Ewangelii Chrystusowej to przede wszystkim język miłości i pokoju, dlatego tak ważne jest to, byśmy “mówiąc o pomaganiu potrzebującemu sąsiadowi, nie pozostali tylko na poziomie języka wojennego wyrażającego się ilością takiej czy innej amunicji oraz czołgów (…), ale umieli wracać do języka Ewangelii, przemieniać ten język w modlitwę i konkretne działanie pełne miłości”.
Na zakończenie Eucharystii na prośbę metropolity warszawskiego wierni odmówili modlitwę za dwóch ostatnio zmarłych wybitnych profesorów: Witolda Cęckiewicza, architekta, urbanistę, projektanta krakowskich Łagiewnik oraz Stanisława Grygiela, filozofa, bliskiego współpracownika papieża Jana Pawła II.
Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił Zespół Wokalno-Instrumentalny “Canticum Gratiorum” przy Sanktuarium Opatrzności Bożej pod dyrekcją Jacka Jackowskiego.
_________________________________
Wielki Post zakończy się w Wielki Czwartek 6 kwietnia, kiedy rozpoczniemy obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 9 kwietnia.