Kard. Kazimierz Nycz: Zawierzajmy Bożej Opatrzności całe dzieło katechetyczne Kościoła
– Katecheza jest najważniejszą częścią dzieła ewangelicznego Kościoła – podkreślił w homilii otwierającej nowy rok katechetyczny metropolita warszawski Kazimierz kardynał Nycz. 2 września 2023 roku w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się odprawa katechetów Archidiecezji Warszawskiej.
Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyło liczne grono spośród 1050 duchownych i świeckich katechetów Archidiecezji Warszawskiej. Zgromadzonych powitał ks. Łukasz Przybylski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży. Mszą Świętą celebrowaną przez metropolitę warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza rozpoczął się nowy rok katechetyczny 2023/2024.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. kardynał Nycz podkreślił, że spotkanie na Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej w gronie katechetów Archidiecezji Warszawskiej ma wiele znaczeń. – Jesteśmy tu po to, by uświadomić sobie, że to dzieło, które podejmujemy, jest dziełem Bożym. Katecheza jest najważniejszą częścią dzieła ewangelicznego Kościoła – mówił metropolita warszawski. Podkreślił, że w katechezie Kościoła widać w ciągu ostatnich 30 lat jego synodalność. To dzieło podejmowane w imię sakramentu chrztu.
Kardynał Nycz odwołał się do czytania z Pierwszego Listu Św. Pawła Apostoła do Tesaloniczan (1 Tes 4, 9-11) o miłości braterskiej, w którym św. Paweł mówi o miłości bliźniego i zachęca „abyście coraz bardziej się doskonalili i starali zachować spokój, spełniać własne obowiązki i pracować swoimi rękami”. – Chciałbym, aby te słowa były Waszymi słowami – mówił kardynał Nycz. – Zachowanie spokoju wokół katechezy jest niesłychanie ważne. Przypomniał, że katecheza jest obecnie ulubionym tematem komentarzy w mediach. Wyjaśnił, że „zachować spokój to znaczy nie pozwolić sobie na to, żeby patrzeć na katechezę tylko przez pryzmat socjologiczny czy statystyczny. W katechezie liczy się bowiem każdy pojedynczy człowiek”.
Hierarcha przypomniał, że w trakcie nauczania Jezusa często odchodziły od Niego całe tłumy, a On nadal robił to, do czego posłał Go Ojciec. – Jesteśmy katechetami wtedy, gdy będziemy ufać Słowu Bożemu – wskazał pasterz Kościoła warszawskiego.
W dalszej części homilii nawiązał do ewangelicznej przypowieści o talentach (Mt 25, 14-30). To przypowieść o powołaniu człowieka, jego obdarowaniu, ale także o ostatecznym powołaniu.
– Przyjmijmy tę przypowieść na drogę katechetyczną. Ona odnosi się i do nas, i do naszych uczniów – mówił kard. Nycz. Warto w tym miejscu postawić sobie pytanie, zachęcał hierarchia, na ile sam doskonalę się w tym, co mam do zrobienia, a także na ile pomagam i uczestniczę w rozwoju talentów dzieci i młodzieży.
Na zakończenie homilii metropolita warszawski powiedział: – Jesteśmy w Świątyni Opatrzności Bożej. To miejsce dziękczynienia i zawierzenia Bogu, który prowadzi i kieruje naszym życiem. Starajmy się dzisiaj zawierzyć Bożej Opatrzności całe dzieło katechetyczne Kościoła. Dziękując za to, co się nam z Bożą pomocą i Bożą Łaską udało zrobić dotychczas, ale także zawierzając Bogu nowy początek roku katechetycznego. Niech Pan Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały, ten, który ze ściany prezbiterium przypomina nam o sobie, On, który jest źródłem i celem naszej katechezy, niech będzie tym, który prowadzi dzieło Kościoła warszawskiego w nowym roku szkolnym.