Kard. Kazimierz Nycz dziękował wszystkim Przyjaciołom Świątyni Opatrzności Bożej
14 grudnia 2023 roku do Świątyni Opatrzności Bożej zostali zaproszeni przedstawiciele różnych środowisk, dzięki którym w mijającym roku udało się zrealizować dzieło budowy i upiększania Sanktuarium oraz 24 wydarzenia o istotnej randze w życiu Kościoła powszechnego i warszawskiego.
Na początku spotkania Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, dziękując za obecność gospodarza Świątyni Opatrzności Bożej Kardynała Kazimierza Nycza oraz kustosza Sanktuarium ks. Tadeusza Aleksandrowicza, powitał ministrów, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, służb mundurowych oraz przedstawicieli instytucji, firm i wolontariuszy oraz przedstawicieli środowisk z całej Polski, którzy wspierali w tym roku organizację wszystkich wydarzeń w wilanowskim Sanktuarium.
W krótkim sprawozdaniu z tegorocznej działalności Piotr Gaweł wskazał, że obok Święta Dziękczynienia, obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Święta Papieskiego czy cyklicznych Mszy Świętych dziękczynnych dla Wspólnoty Darczyńców „Providentia Dei”, które już na stałe wpisały się do kalendarza wydarzeń wilanowskiego Sanktuarium, szczególne znaczenie miało wprowadzenie relikwii 4 nowych polskich świętych i błogosławionych.
Podczas XVI Święta Dziękczynienia obchodzonego w tym roku pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój” wprowadzono w uroczystej pielgrzymce relikwie Patrona Harcerzy bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, harcerza, kapłana, męczennika Dachau. W czerwcu do grona świętych i błogosławionych, czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej dołączyli św. Józef Bilczewski oraz bł. Zofia Czeska. W październiku grono świętych i błogosławionych powiększyło się o relikwie św. Zygmunta Gorazdowskiego.
Prezes COB zwrócił uwagę, że dzięki transmisjom telewizyjnym realizowanym od kilku już lat przez Polsat News rośnie grono osób, które co tydzień uczestniczą w Eucharystii nadawanej w niedzielę o godz. 9.00 i 10.30 ze Świątyni. Uroczystości tegorocznego Święta Dziękczynienia obejrzało dzięki tej transmisji 3,5 mln osób.
Codzienne i niedzielne Msze święte, nabożeństwa, rekolekcje, dni skupienia i inne wydarzenia z Sanktuarium są dostępne online na kanale transmisji YouTube, prowadzonym przez Centrum Opatrzności Bożej. W 2023 roku kanał ten uzyskał blisko 2 mln wyświetleń.
Omawiając efekty prac budowlanych i wykończeniowych na terenie powstającego Sanktuarium, prezes COB wskazał w sposób szczególny na dzieło upiększenia prezbiterium, w którym zawisła rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego wykonana przez zespół prof. Adama Myjaka z warszawskiej ASP oraz ustawiono drewniane stalle w miejscu przewodniczenia, wraz z nową marmurową amboną. Piotr Gaweł podkreślił także szczególne walory akustyczne wnętrza Świątyni.
– Ta specjalna ściana akustyczna w prezbiterium jest wykonana z betonu i została pokryta materiałem, który sprawia, że znacząco poprawia się akustyka wnętrza, w niektórych miejscach odbijając dźwięk, a w innych go pochłaniając – tłumaczył prezes COB.
Szczególne podziękowania Piotr Gaweł skierował na ręce Kardynała Nycza. – Przyjeżdżał tu osobiście kilka razy, konsultował przebieg prac. Jest on nie tylko ojcem duchownym tego przedsięwzięcia, ale także naszym “nadinżynierem”. Wnikliwym obserwatorem, dbającym o każdy szczegół. A w tym projekcie detali jest mnóstwo – mówił Piotr Gaweł. Swoje wystąpienie zakończył specjalnymi podziękowaniami dla Wspólnoty Darczyńców, bez których Świątynia Opatrzności Bożej nie mogłaby powstać.
Do tych podziękowań dołączył metropolita warszawski, który przypomniał czas sprzed 16 lat, gdy po raz pierwszy pojawił się na placu budowy wilanowskiej Świątyni. Z dolnego poziomu kościoła pięły się w górę olbrzymie betonowe filary. Przedsięwzięcie było ogromne, a kontynuacja budowa trudna. Dzięki powołaniu Centrum Opatrzności Bożej budowa ruszyła do przodu.
“Moim pragnieniem – mówił Kardynał Nycz – było zadaszenie tej budowli, by można było odprawiać tu nabożeństwa kościelne.” Powstała tu 30-tysięczna parafia i zrodziła się także potrzeba organizacji uroczystości sanktuaryjnych.
W ciągu minionych 7 lat, którego upłynęły od otwarcia dla wiernych górnej Świątyni, udało się zrealizować jeszcze pewne elementy wystroju wnętrza, łącznie z przygotowaniem projektu dla przyszłych realizatorów dzieła upiększania Świątyni, by – jak to określił metropolita warszawski – “nie było potem żadnej partyzantki”. Prezbiterium z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego powstało w tym roku ogromnym wysiłkiem. Stalle zostały zaprojektowane przez prof. Przemysława Gajewskiego i dr. Michała Kapczyńskiego dopełniły artystycznej wizji prof. Adama Myjak, twórcy rzeźby na ścianie ołtarzowej.
Kardynał Nycz przypomniał także, że w Panteonie Wielkich Polaków znajduje się otwarte rok temu Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie, a w kompleksie funkcjonuje imponujące Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, które przypomina o osobach tych dwóch mężów opatrznościowych.
– Dziękuję wszystkim Państwu, ponieważ pomagacie organizować wydarzenia wokół Świątyni – zwrócił się do przybyłych gości metropolita warszawski. – One uzasadniają i budują sens istnienia tego Sanktuarium jako miejsca dziękczynienia i zawierzenia.
Do podziękowań Kardynał Nycz dołączył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
– Przeżyjcie je bardzo głęboko, z opłatkiem w ręku, w rodzinie, bo tam są najbardziej autentyczne i prawdziwe, zwłaszcza jeśli mają ścisły związek z tym, co się wydarzyło – z tajemnicą Wcielenia – mówił Kardynał Kazimierz Nycz. – Bóg stał się człowiekiem. Nie pozwólmy na to, by media swoim wykrzywionym przekazem zabrały nam te święta. Gdy bierzemy do ręki opłatek, podzielmy się z drugim człowiekiem tym, co mamy najcenniejsze. Bo taki jest sens tych świąt: Bóg stał się człowiekiem po to, by człowiek stał się dla drugiego bratem.