Kapituła w Świątyni Opatrzności Bożej
We czwartek 25 października odbyła się uroczystość związana z przeniesieniem siedziby kapituły wilanowskiej do Świątyni Opatrzności Bożej.
Rola kapituł w historii organizacji Kościoła zmieniała się na przestrzeni wieków – począwszy od kapituł katedralnych wspomagających biskupa ordynariusza w zarządzaniu diecezją a nawet wybierających biskupa (co zatwierdzał papież) po czasy dzisiejsze, gdy kapituły są powoływane spośród najbardziej zasłużonych kapłanów, by wspomagać sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych, dbać o rozwój kultu , wypełniać zadania określone w statutach oraz zlecane przez biskupa.
Kapitułę wilanowską powołał w 1998 roku ksiądz prymas kardynał Józef Glemp, mając już w zamyśle wypełnienie ślubu Sejmu Wielkiego i budową Świątyni Opatrzności Bożej. Stąd powołana przez śp.ks. prymasa kapituła nosiła nazwę Kapituła Kolegiacka Świętej Opatrzności Bożej, choć działała przy Kolegiacie Świętej Anny w Wilanowie.
W dwudziestą rocznicę powołania wilanowskiej kapituły, gdy zamysł Prymasa Glempa się ziścił, gdy Świątynia Opatrzności Bożej pełni już codzienne funkcje liturgiczne odbyła się uroczystość nadania jej nowego statutu, w myśl którego siedzibą kapituły jest Świątynia.
Członkowie kapituły (w jej skład od lat wchodzi ksiądz kustosz Tadeusz Aleksandrowicz) spotkali się na posiedzeniu w Centrum Opatrzności Bożej, gdzie zapoznali się z nowym nadanym przez księdza kardynała Nycza statutem i wysłuchali rysu historycznego dotyczącego dziejów kapituł w Polsce.
Następnie kanonicy udali się do Świątyni, gdzie w południe odprawiona została przez arcybiskupa warszawskiego księdza kardynała Kazimierza Nycza Msza Święta. Powitał ich gospodarz miejsca – ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz.
Przed rozpoczęciem Eucharystii każdy z kanoników odnowił swoje ślubowanie, w którym przyrzekał wiernie wypełniać powierzone sobie obowiązki kanonika kapituły. “Przyjmuję to miejsce, aby w zgromadzeniu głosić chwałę Boga”, brzmiał fragment roty przysięgi. Każdy z kanoników ucałował ołtarz na znak swej szczególnej dbałości o Świątynię i rozwijaniu kultu Opatrzności Bożej.
W wygłoszonym kazaniu ksiądz kardynał przypomniał zadania, jakie stoją przed kanonikami i nakreślił najważniejsze nadchodzące uroczystości, jakie będą się odbywały w Świątyni Opatrzności Bożej w najbliższych miesiącach.
Symbolicznym znakiem działania Opatrzności, o którym wspomniał ksiądz kustosz Aleksandrowicz, była intencja odprawianej Mszy św., zamówionej już jakiś czas temu, nim ustalono termin nadania nowego statutu kapitule. Była to intencja dziękczynna za uratowanie młodego człowieka z wypadku samochodowego, z którego, po ludzku sądząc, nie miał prawa ocaleć…