Rok Jubileuszowy 2025 – pielgrzymi nadziei w Wilanowie
Do 28 grudnia 2025 roku w Świątyni Opatrzności Bożej będzie można uzyskać odpust zupełny z okazji Roku Jubileuszowego pod hasłem Pielgrzymi nadziei.
Rok 2025 otwiera przed nami wyjątkową szansę na pogłębienie wiary i doświadczenie Bożego miłosierdzia. Zapraszamy do odnowy duchowej w Świątyni Opatrzności Bożej która została ogłoszona kościołem jubileuszowym. Przyjdź i zaczerpnij ze źródła nadziei aby przeżyć ten wyjątkowy czas łaski w miejscu gdzie wiara spotyka się z historią.
Czym jest Jubileusz i dlaczego go obchodzimy?
Jubileusz inaczej Rok Święty to szczególny czas w Kościele katolickim ustanowiony po raz pierwszy w 1300 roku przez papieża Bonifacego VIII. Jest to okres w którym wierni mogą uzyskać odpust zupełny czyli darowanie kary doczesnej za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty. Jubileusze obchodzone są co 25 lat (jubileusz zwyczajny) lub w innych specjalnie ogłoszonych przez papieża okolicznościach (jubileusz nadzwyczajny).
Zobacz: Wydarzenia w Roku Świętym 2025 – złóż intencję
Wezwanie do nadziei i pojednania – przesłanie arcybiskupa Adriana Galbasa na Rok Święty
Pierwszym celem tego Roku nie jest pojechanie do Rzymu i przejście przez Święte Bramy które papież otworzy w czterech bazylikach większych choć jest to cenne i każdego kto może zachęcam aby to uczynił. Przede wszystkim jednak chodzi nie o pojechanie a o pojednanie o przejście przez Bramę Miłosierdzia którą jest Serce Chrystusa źródło wszelkich łask i pociech”. (Arcybiskup Adrian Galbas, homilia na rozpoczęcie Roku Świętego 2025).
Arcybiskup podkreślił że w krzyżu który jest symbolem roku jubileuszowego najwspanialej objawia się cierpliwe miłosierdzie Boga które jest fundamentalnym źródłem nadziei. Nawiązując natomiast do hasła Roku Świętego – „Pielgrzymi nadziei” arcybiskup Galbas zauważył że nadzieja nie jest matką głupków ale przeciwnie
nadzieja jest matką mędrców i ludzi wytrwałych siostrą wiary i miłości.
Zacytował także słowa francuskiego myśliciela Charlesa Pegui:
Wiara to katedra miłość to szpital ale obie bez nadziei byłyby tylko cmentarzem.
Następnie metropolita zwrócił się do osób przeżywających trudności:
może teraz macie taką chwilę gdy z powodu zła świata które w takiej czy innej postaci was dotyka Bóg zdaje się być przesłonięty? Może teraz doświadczacie poczucia bezsensu pokusy by zrezygnować uciec by to wszystko rzucić w diabły?! Dosłownie w diabły! Swoje małżeństwo swoje kapłaństwo ważne dotąd relacje albo nawet i całe to życie które zdaje się być nieszczęśliwe i niepocieszone. Nie pomaga nadmiar alkoholu i rozrywającej rozrywki. Może teraz doświadczacie pokusy by zostać w stanie upadku? Nie podnosić się kolejny raz. By już nie próbować nie chcieć nie starać się (…) Nadzieja mówi nam: nie rób tego. Nie rzucaj wszystkiego w diabły! Twoje życie ma sens. Wytrwaj. Wytrzymaj nie dezerteruj. Poszukaj pomocy ale nie dezerteruj”.
W swojej homilii arcybiskup zachęcił także wiernych do nawiedzania kościołów jubileuszowych które zgodnie z wolą papieża mają być „oazami duchowości”. Swoje kazanie zakończył słowami:
pełnego nadziei Roku Nadziei najserdeczniej wam życzę. Bądźmy pielgrzymami nadziei nie zaś włóczęgami rozpaczy!
Pełny tekst homilii dostępny jest tutaj
Świątynia Opatrzności Bożej – kościół jubileuszowy
Abp Adrian Galbas SAC w swoim dekrecie ustanawiającym kościoły jubileuszowe w Archidiecezji Warszawskiej podkreśla:
Rok Jubileuszowy 2025 […] trwać będzie do dnia 28 grudnia 2025 r. […] Niech kościoły jubileuszowe w naszej archidiecezji będą oazami duchowości gdzie każdy może odświeżyć drogę wiary i napić się ze źródeł nadziei przede wszystkim przystępując do sakramentu pojednania niezastąpionego punktu wyjścia dla prawdziwej drogi nawrócenia.
Z radością informujemy że Świątynia Opatrzności Bożej została ustanowiona jednym z kościołów jubileuszowych archidiecezji warszawskiej. Oznacza to że przez cały Rok Święty pielgrzymi będą mogli uzyskać w niej odpust zupełny ofiarując go za siebie lub za zmarłych.
Dlaczego warto pielgrzymować do Świątyni Opatrzności Bożej w Roku Jubileuszowym?
Świątynia Opatrzności Bożej wzniesiona jako Wotum Narodu za odzyskaną wolność jest symbolem nadziei i zawierzenia. To miejsce gdzie historia splata się z wiarą a modlitwa pokoleń wznosi się ku niebu w duchu wdzięczności. W Roku Jubileuszowym nasze Sanktuarium staje się szczególną przestrzenią łaski gdzie możemy doświadczyć Bożego miłosierdzia i umocnić naszą nadzieję. Codziennie w wyznaczonych godzinach na przybywających czekają kapłani służąc sakramentem pokuty. Wchodząc do Świątyni można zatrzymać się na modlitwie przed figurą Chrystusa Zmartwychwstałego umieszczoną w prezbiterium. Jezus który umarł i zmartwychwstał jest centrum naszej wiary. W bulli ogłaszającej Rok Święty papież Franciszek przypomina słowa św. Pawła
który używając tylko czterech czasowników przekazuje nam rdzeń naszej nadziei: Przekazałem wam na początku to co przejąłem: że Chrystus umarł – zgodnie z Pismem – za nasze grzechy że został pogrzebany że zmartwychwstał trzeciego dnia zgodnie z Pismem i że ukazał się Kefasowi a potem Dwunastu (1 Kor 15, 3-5). Chrystus umarł został pogrzebany zmartwychwstał ukazał się.
Rozważajmy Tajemnicę Zmartwychwstania przybywając do wilanowskiej Świątyni. W drodze nawrócenia pomocą może być także budowanie relacji ze świętymi i błogosławionymi których relikwie czcimy w Świątyni Opatrzności Bożej.
Złóż intencję za wstawiennictwem świętych i błogosławionych
Jak uzyskać odpust jubileuszowy?
Aby uzyskać odpust zupełny z okazji Roku Jubileuszowego należy odbyć pielgrzymkę do Świątyni Opatrzności Bożej i wziąć udział: we Mszy Świętej lub w nabożeństwie Słowa Bożego Liturgii Godzin lub Drodze Krzyżowej Różańcu recytacji hymnu Akatystu czy nabożeństwie pokutnym zakończonym indywidualną spowiedzią. Trzeba także spełnić następujące warunki:
- Być w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć wszelkie przywiązanie do grzechu (w przeciwnym wypadku należy przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania).
- Przyjąć Komunię Świętą.
- Odmówić modlitwę w intencjach Ojca Świętego.
Dar odpustu można uzyskać dwukrotnie w ciągu dnia zachowując powyższe warunki jednak z intencją ofiarowania drugiego odpustu za zmarłego co wiąże się z przystąpieniem drugi raz tego samego dnia do Komunii Świętej.
Odpust jubileuszowy można uzyskać również poprzez łączność duchową ze Świątynią szczególnie podczas transmisji nabożeństw i Eucharystii. Warunkiem jest prawdziwa skrucha i zjednoczenie duchowe z wiernymi obecnymi w Świątyni szczególnie w momentach w których słowa biskupów diecezjalnych są przekazywane za pośrednictwem środków komunikacji. W swoim domu lub miejscu w którym przebywają (np. szpitalu czy w domu opieki) należy odmówić „Ojcze nasz” „Wyznanie wiary” i inne modlitwy zgodne z intencjami Roku Świętego ofiarowując swoje cierpienia lub życiowe trudności.
Wydarzenia jubileuszowe w Świątyni Opatrzności Bożej
Przez cały Rok Święty w Świątyni Opatrzności Bożej będą odbywać się liczne wydarzenia religijne i kulturalne które pozwolą na głębsze przeżycie Jubileuszu. Wśród nich warto wymienić:
- Msza Święta dziękczynna za łaskę Chrztu Świętego (22 lutego 2025 r.).
- Dni skupienia Wspólnoty Darczyńców Providentia Dei (29 marca 2025 r. i 13 września 2025 r.).
- Msza Święta w 5. rocznicę rozpoczęcia modlitwy „Różaniec świętych – nie jesteś sam” (3 maja 2025 r.).
- Święto Dziękczynienia (1 czerwca 2025 r.).
- Dzień Papieski (12 października 2025 r.).
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada 2025 r.).
- Msza dziękczynna za dar rodziny (27 grudnia 2025 r.).
- Msze Święte zbiorowe za wstawiennictwem polskich świętych i błogosławionych patronów Świątyni w dniach ich wspomnień liturgicznych. Złóż intencję.
- Wtorkowe Msze Święte Wieczyste za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Złóż intencję.
Serdecznie zapraszamy do pielgrzymowania do Świątyni Opatrzności Bożej w Roku Jubileuszowym. Niech to święte miejsce przesycone modlitwą i naznaczone obecnością licznych świętych i błogosławionych stanie się dla nas źródłem nadziei pokoju i duchowej odnowy. Niech Jubileusz 2025 będzie czasem łaski w którym doświadczymy Bożego miłosierdzia i umocnimy naszą wiarę. Bądźmy pielgrzymami nadziei niosącymi światło Chrystusa do współczesnego świata.
Rok Jubileuszowy jako czas łaski i nawrócenia
Rok Jubileuszowy 2025 to także okazja do głębszej refleksji nad naszym życiem duchowym i powołaniem do świadczenia o Chrystusie w codzienności. Papież Franciszek wzywa aby Rok Święty był czasem łaski w którym wierni pogłębią swoje relacje z Bogiem i bliźnimi. To czas nawrócenia otwarcia serca na Boże miłosierdzie i dzielenia się miłością z innymi.
Jubileusz jest zaproszeniem do duchowej odnowy i wejścia na drogę świętości. Pomocny w tym może być „Dzienniczek Wdzięczności”. Jest to wyjątkowy zeszyt do pracy nad sobą z którego korzysta już bardzo wiele osób. Dzienniczek jest cennym wsparciem w codziennym rachunku sumienia w którym zwracamy szczególną uwagę na dary otrzymywane od Boga. Zaprasza przede wszystkim do wdzięczności Bogu przez wzgląd na Jego miłość a nie same dary. Skłania do pracy aby jak najlepiej te dary przyjmować i wykorzystywać.