Jej polityką była miłość – dziś wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej
Głosiła ideał powszechnej świętości. Do swoich wychowanków mawiała: „Bądźmy święci, a więcej zrobimy dla świata niż najsławniejsi wodzowie”. Nie znaczy to, że gardziła polityką. Znała wielkich tego świata, a niektórzy z nich tak, jak Ignacy Jan Paderewski czy prezydent Ignacy Mościcki, darzyli ją ogromnym szacunkiem. Jednak jej polityką była miłość. O swoim zgromadzeniu mówiła: „Dla polityki miłości gotowe jesteśmy poświęcić i siły, i czas, i życie”. Święta Urszula Ledóchowska.
Julia Ledóchowska pochodziła z zasłużonego dla Polski rodu. Urodziła się w 1865 r. w Loosdorf (Austria) w arystokratycznej rodzinie polsko-szwajcarskiej. W domu Ledóchowskich mówiło się po niemiecku. Gdy Julia miała 18 lat, rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej w Galicji. Namawiała do tego matka, chcąc, by dzieci wzrastały w atmosferze polskości, do której tęsknił mąż.
Jako dorosła tak wspomni swoje dzieciństwo: „Aż do szesnastego roku życia byłam łobuziakiem, wdrapywałam się na wszystkie drzewa w ogrodzie, a na spacerach wprost szalałam”. W Lipnicy Murowanej „Joujou”, jak nazywali ją rodzice, chodzi po chłopskich chatach, odwiedza obłożnie chorych i potrzebujących pomocy. We dworze opatruje rany i rozdziela lekarstwa. Dokształca przygotowujących się do kapłaństwa chłopców. Na Boże Narodzenie urządza gwiazdkę dla biednych dzieci.
Po śmierci ojca, 20-letnia Julia przez rok pomaga w zarządzaniu majątkiem, ale już w 1886 r. wstępuje do krakowskiego zakonu urszulanek. Przyjmuje imię Maria Urszula od Jezusa. Od 1907 r. pracuje kolejno w Rosji, Karelii nad Zatoką Fińską, Szwecji i Danii.
W 1920 r. wraca do wolnej już Polski i osiedla się w Pniewach koło Poznania. Otrzymuje pozwolenie na przekształcenie wspólnoty w nowe zgromadzenie o charakterze apostolskim. Da to początek Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Działalność urszulanek szarych zadziwia swoją wszechstronnością: siostry organizują przedszkola, szkoły, domy dziecka, internaty, domy akademickie. Prowadzą kursy zawodowe dla dziewcząt, świetlice i czytelnie dla dzieci i młodzieży, uczą religii w szkołach.
Matka Urszula umiera w Rzymie 29 maja 1939 roku. Beatyfikowana 20 czerwca 1983 r. przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Kanonizowana 18 maja 2003 r. w Rzymie.
Jan Paweł II w Liście do urszulanek SJK na 75-lecie zgromadzenia napisze:
Dobrą nowinę o miłości Bożej niosła słowem i czynem, ogarniając nią przede wszystkim dzieci i młodzież, osoby znajdujące się w potrzebie, ubogich, opuszczonych, samotnych, zaniedbanych moralnie i fizycznie, przekraczając przy tym granice państw i wyznań. Swą troską obejmowała prawosławnych, protestantów, żydów, mahometan i niewierzących. Znajdowała z nimi wspólny język, a był to zawsze język miłości, popartej czynem.
Relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej od 14 października 2015 roku znajdują się w Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Zobacz także:
- Wybierz wyjątkowe pamiątki związane z postacią św. Urszuli Ledóchowskiej
- Litania do św. Urszuli Ledóchowskiej