JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY
Filmowa historia internowania Prymasa Wyszyńskiego w Komańczy w reżyserii Macieja Wójcika. Ten fabularyzowany dokument w reżyserii Macieja Wójcika zobaczymy w Świątyni Opatrzności Bożej 5 czerwca, podczas XV Święta Dziękczynienia. W roli Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Marek KALITA. W rolę Stanisława Wyszyńskiego – ojca Prymasa wcielił się niezapomniany Jerzy TRELA.
Warstwę dokumentalną filmu stanowią archiwalne materiały z ostatniego etapu internowania Prymasa Wyszyńskiego w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy. To właśnie tu powstają Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Scenariusz filmu, którego autorem jest Marcin Ziobro, powstał na podstawie obszernych materiałów źródłowych, w tym wspomnień siostry Bogumiły, mieszkańców oraz pamiętników Prymasa. Uzupełnieniem warstwy dokumentalnej są komentarze: kard. Stanisława Dziwisza, dr. Macieja Korkucia, historyka IPN, dr Ewy Czaczkowskiej, autorki biografii Kardynała Wyszyńskiego oraz Iwony Czarcińskiej i Krystyny Szajer z Instytutu Prymasowskiego.
„Ostatnie miejsce zesłania Prymasa Tysiąclecia było starannie wybrane przez reżim komunistyczny – mówi scenarzysta Marcin Ziobro. – W Komańczy stało się to, co w myśl materialistycznego światopoglądu było zupełnie niemożliwe. >>Dom jasny, malowany nadzieją<<, czyli miejscowy klasztor Sióstr Nazaretanek, zamiast być narzędziem izolacji i całkowitej inwigilacji Prymasa, okazał się miejscem wytężonej pracy, spotkań z ludźmi dobrej woli i wreszcie powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Stąd popłynęło słowo, które miało tak wielki wpływ na przyszłe dzieje Polski i świata. Opatrzność zdecydowała inaczej niż walczące z nią władze. To całkowite zawierzenie przypomina tytuł filmu, wzięty z zapisków więziennych Prymasa: >>Jako w niebie, tak i w Komańczy<<”.
Aktorka Aleksandra Popławska, grająca w filmie rolę Marii Okońskiej tak mówi o swojej postaci: „Była to niezwykła kobieta. Całe życie mocno angażowała się w działalność społeczną i kościelną. Niesłychanie odważna i waleczna. (…) Okońska była powierniczką, towarzyszką i przyjaciółką Prymasa. Kiedy Wyszyński był internowany w Komańczy, stała się jego łączniczką ze światem zewnętrznym. To właśnie ona przewiozła tekst Ślubów Jasnogórskich do Częstochowy”.
Marek Kalita wspomina: „Czytając Śluby Jasnogórskie uświadomiłem sobie, że jest to tekst niezwykle ważny i potrzebny, mówiący o solidarności, miłości i wzajemnym poszanowaniu, o tym, czego nam także dzisiaj niesłychanie brakuje”.
Jerzy Trela z radością przyjął propozycję zagrania roli ojca Prymasa, Stanisława Wyszyńskiego. Scena spotkania ojca z synem stała się jednym z najbardziej wzruszających obrazów tego filmu. „Często zapominamy – mówi Jerzy Trela – o szlachetnym uczynkach innych, dlatego tak istotne jest ciągłe przypominanie. Ten film opowiada o niezwykłym człowieku, jakim był Prymas Tysiąclecia. Był nie tylko duchownym, ale także wspaniałym dyplomatą, filozofem, uczonym, a przede wszystkim wielkim patriotą. Myślę, że bardzo wielu mu zawdzięczamy”.
Projekcja FILMU JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY, 5 czerwca 2022 r. w Świątyni Opatrzności Bożej, godz. 15.30.
Produkcja: Telewizja Obiektyw
Reżyseria: Maciej Wójcik
Scenariusz: Marcin Ziobro
Zdjęcia: Piotr Trznadel
Muzyka: Kamil Rohm