Historia transmisji Eucharystii
Niemal natychmiast po otwarciu dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęliśmy starania, by osobom chorym lub z innych względów niemogącym pójść do kościoła na niedzielną Eucharystię umożliwić duchową łączność ze Świątynią za pośrednictwem internetowych transmisji. Internet, ten stosunkowo nowy środek przekazu, może być wykorzystywany również do celów ewangelizacyjnych, tak jak wykorzystywano do tych celów kolejne środki techniczne, gdy tylko się pojawiały.
Warto wspomnieć, że Polskie Radio było pierwszą państwową rozgłośnią, która już w 1928 roku transmitowała Mszę św. z poznańskiej katedry. Dopiero trzy lata później uruchomiono Radio Watykańskie. Nieregularne (i rzadkie) transmisje w Polskim Radiu pojawiały się jeszcze do 1949 roku.
O powrót Mszy Świętej na antenę upomnieli się robotnicy podczas strajków sierpniowych 1980 roku. Postulat ten pojawił się już w porozumieniach szczecińskich i był powtarzany przez kolejne komitety strajkowe.
We wrześniu 1980 roku dekret kardynała Stefana Wyszyńskiego ustanowił Kościelną Redakcję Transmisji Mszy Świętej przy warszawskim kościele Świętego Krzyża. Pierwsza Eucharystia pojawiła się na antenie 21 września i od tamtej pory (z wyjątkiem dwóch niedziel po wprowadzeniu stanu wojennego) można jej słuchać w każdą niedzielę.
W listopadzie 2016 roku Świątynia Opatrzności Bożej została otwarta i podjęliśmy starania, by na naszej stronie internetowej były prowadzone transmisje Eucharystii. Wiele pracy i starań wymagało uzyskanie dobrej jakości przekazu obrazu i dźwięku.
Ale zwłaszcza obecnie, w trudnym czasie walki z koronawirusem, widzimy, że było warto. Początkowo transmitowaliśmy Mszę św. tylko w niedzielę oraz podczas większych uroczystości, dziś wierni mogą uczestniczyć w Eucharystiach zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie, powierzając Opatrzności Bożej siebie, swych bliskich i całą Ojczyznę.
Korzystają z tego chętnie wierni nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, o czym świadczą listy i e-maile, jakie do nas docierają. Każda taka informacja sprawia ogromną radość wszystkim, którzy podjęli trud uruchomienia transmisji.