DZIĘKUJEMY ZA WOLNĄ OJCZYZNĘ
Uroczystą Eucharystią w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Od dnia otwarcia dla wiernych Wotum Narodu stało się tradycją, że obchody tego najważniejszego święta Rzeczypospolitej rozpoczynają się właśnie w Świątyni, której budowę obiecali Bogu nasi przodkowie jako wyraz wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, mającej zapewnić Rzeczypospolitej wolność.
Podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości po raz ostatni obchodzimy setną rocznicę odzyskania wolności. Związane jest to z ostatecznym ustaleniem granic Rzeczypospolitej po Powstaniach Śląskich w 1922 roku.
Świątynia Opatrzności Bożej już od godziny 8.00 zaczęła się zapełniać wiernymi chcącymi w tym właśnie miejscu dziękować Opatrzności za wolną Ojczyznę.
Na Eucharystię przybyli przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej: Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz Prezydent Litwy Gitanas Nausėda wraz z małżonką, liczni przedstawiciele Sejmu na czele z panią marszałek Elżbietą Witek i Senatu, ministrowie, samorządowcy, generalicja oraz wiele innych osobistości życia politycznego i kulturalnego.
Wśród zgromadzonych znaleźli się również motocykliści z Rajdu Katyńskiego, którzy, korzystając z łaskawej aury, przyjechali do Świątyni na swych maszynach.
Msza Święta była, jak co roku, transmitowana przez Telewizję Polską w programie pierwszym oraz na antenie TVP Polonia.
O godzinie 10.00 w wypełnionej wiernymi Świątyni rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Przy ołtarzu stały relikwie świętego Rafała Kalinowskiego, powstańca styczniowego, zesłańca, karmelity, patrona żołnierzy. To już siedemnasty z grona polskich świętych i błogosławionych, orędujących za naszą Ojczyzną, których relikwie znajdują się w Świątyni Opatrzności Bożej.
Wejściu towarzyszył śpiew Z dawna Polski tyś Królową w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, który zapewniał oprawę muzyczną liturgii.
Wmaszerował poczet sztandarowy Wojska Polskiego, który oddał honory ołtarzowi i zajął miejsce w prezbiterium. Wszyscy uczestnicy liturgii odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
Uczestników Mszy Świętej powitał kardynał Kazimierz Nycz. – Jest w tej Eucharystii i dziękczynienie i zawierzenie naszej Ojczyzny – powiedział metropolita warszawski.
Ewangelię czytał diakon Piotr Filipek z zakonu karmelitów bosych, których członkiem był święty Rafał Kalinowski.
Homilię wygłosił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Hierarcha, nawiązując do orzeczenia Sądu Najwyższego, rozstrzygającego, że odrodzona w 1918 roku Rzeczpospolita jest kontynuacją Polski przedrozbiorowej, przypomniał o pokoleniach walczących o wolną Ojczyznę.
Zaapelował o pochylenie się nad losem dotkniętych biedą i tworzenie w naszej Ojczyźnie wspólnoty dobrej woli. Niech kolejna rocznica odzyskania niepodległości uświadomi nam, jak wiele od nas zależy. Los polskiej wolności, której nie można mylić z samowolą, jest w naszych rękach. Prosił, abyśmy nie dali się zwieść tym, którzy zagrażają naszej niepodległości. W warunkach odzyskanej niepodległości nie wystarczy sprzeciw; potrzebna jest postawa solidarnej odpowiedzialności za los Ojczyzny. Do takiej postawy zachęca nas usłyszane przed chwilą słowo Boże. Św. Jan w swoim liście ostrzega nas: „Uważajcie na siebie, abyście nie utracili tego, co zdobyliście pracą” – cytował list św. Jana biskup Lechowicz
Ksiądz Kustosz Tadeusz Aleksandrowicz poprosił Prezydenta Rzeczypospolitej o zapalenie Świecy Niepodległości. Już po raz szósty płomień tej świecy zapłonął w Świątyni Opatrzności Bożej.
Tu przeczytasz pasjonującą historię tego niezwykłego artefaktu.
Następnie wierni pod przewodnictwem księdza kardynała odmówili Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Polski.
W modlitwie wiernych polecaliśmy Bogu Polskę i Polaków na całym świecie, a także poległych w walkach o wolność i prosiliśmy o pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie.
Wraz z chórem WP prosiliśmy, aby Matka Boża wzięła w opiekę Kościół i Ojczyznę.
Na zakończenie Eucharystii kardynał Kazimierz Nycz udzielił wszystkim zebranym oraz uczestniczącym we Mszy Świętej za pośrednictwem transmisji telewizyjnej pasterskiego błogosławieństwa.
Zebrani w Świątyni odśpiewali Boże coś Polskę, prosząc o błogosławieństwo dla wolnej Ojczyzny.