Dziękowaliśmy za czyniących pokój. Za nami XVI Święto Dziękczynienia
– Pozwólmy Chrystusowi triumfować w naszych sercach. Pozwólmy Bogu wznosić gmach naszego życia. Oby i ono, kształtowane w szkole Eucharystii, stało się narzędziem pokoju i pojednania – mówił biskup Sławomir Oder podczas Eucharystii dziękczynnej XVI Święta Dziękczynienia.
Bł. Stefan Wincenty Frelichowski – harcerz i młody kapłan, męczennik obozu w Dachau, który w wieku 32 lat zmarł zarażony tyfusem – był patronem XVI Święta Dziękczynienia, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój”. Relikwie kapłana wniesiono do Sanktuarium Opatrzności Bożej w uroczystej pielgrzymce, prowadzonej przez harcerzy, która dotarła na miejsce w samo południe, przebywszy 12-kilometrowy szlak Traktem Królewskim. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza była centralnym punktem obchodów tegorocznego Święta Dziękczynienia.
Bł. Wicek Frelichowski dołączył do grona 17 polskich świętych i błogosławionych, których relikwie czczone są w wilanowskim Sanktuarium. Przed 20 laty Ojciec Święty Jan Paweł II ustanowił go patronem polskich harcerzy. Polscy harcerze z różnych nurtów oraz delegacje z 18 krajów świata wzięły udział w tegorocznych obchodach.
Eucharystia rozpoczęła się od poświęcenia figury Chrystusa Zmartwychwstałego. Rzeźba zdobiąca przestrzeń prezbiterium jest dziełem wybitnego rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Powstała przy współpracy z zespołem asystentów i studentów warszawskiej ASP.
Przed aktem poświęcenia kardynał Nycz przypomniał, że w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyraża się najpełniej Opatrzność Boża. Podczas poświęcenia figury wypowiedział słowa modlitwy:
Boże w Trójcy Jedyny, Ojcze i Synu, i Duchu Święty, Boże naszych Ojców i Boże nasz, Boże Opatrzności nasza! Chwalimy Cię, wysławiamy Cię i dzięki Ci składamy.
W Twojej Świątyni Świętej Opatrzności stajemy dziś przed figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. On jest obrazem Boga niewidzialnego. Dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z Nieba, ukrzyżowany za nas, zmartwychwstał dnia trzeciego.
Boże, pokornie Cię prosimy, pobłogosław ten święty wizerunek. Niech objawia nawiedzającym tę Świątynię wielką tajemnicę Chrystusowego Zmartwychwstania, przez którą odnowił On całe stworzenie. Przez Swoją Śmierć zniweczył śmierć naszą, a zmartwychwstając, przywrócił nam życie.
Boże, niech moc Chrystusowego Zmartwychwstania podnosi na duchu naszą Ojczyznę i Kościół. Pokornie Cię prosimy, aby wszyscy, którzy będą wpatrywać się w wizerunek Twojego Zmartwychwstałego Syna, naśladowali Jego drogę życia i coraz bardziej zbliżali się do Niego, aż wszyscy ujrzymy Go twarzą w twarz tam, gdzie z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Zobacz relację z uroczystości poświęcenia figury Chrystusa Zmartwychwstałego
Metropolita warszawski wskazał także, że zasadniczą intencją liturgii jest sprawiedliwy pokój w Ukrainie, a także pokój między narodami, w naszej Ojczyźnie i w naszych sercach. Podkreślił, że do pojednania między ludźmi konieczne jest wzajemne przebaczenie. Jako jeden z niezwykle istotnych powodów dziękczynienia wskazał pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. „Te ćwierć wieku papieża Jana Pawła II to ogromny wkład w życie Kościoła, świata i naszej Ojczyzny” – mówił kardynał Nycz.
Homilię wygłosił biskup gliwicki Sławomir Oder – postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego. „Miłość, której się uczył w rodzinie była bardzo konkretna. Realizował ją i urzeczywistniał od najmłodszych lat, służąc Bogu przy ołtarzu i ludziom, wierny wartościom, które pokochał, w służbie harcerskiej” – mówił biskup.
Kapłan podkreślił, że pobyt w Dachau był dla księdza Frelichowskiego czasem rozpoznawania w potrzebujących i cierpiących współwięźniach oblicza Boga. „Zrealizował w pełni swoje kapłańskie powołanie, oddając swe życie w posłudze miłości opuszczonym więźniom obozowego rewiru, umieralni obozowej” – mówił biskup Oder.
Kapłan wskazał także niezwykłą wartość obchodzonego dziś Święta Dziękczynienia. Mówił: „w naszym życiu społecznym doświadczamy głębokich podziałów i konfliktów, które odbierają naszym sercom pokój i radość cieszenia się tym, co osiągnęliśmy jako społeczeństwo i co słusznie powinno stanowić przedmiot naszej dumy i wdzięczności”. I dalej: „jest wiele sytuacji związanych z historią i teraźniejszością, które wymagają wyjaśnienia i prawdy, aby można było patrzeć w przyszłość z nadzieją, podejmować trudy i wyzwania z determinacją i entuzjazmem, bez obciążeń zaszłości”.
Duchowny zachęcił wiernych do podjęcia modlitwy za wstawiennictwem Ojca Świętego Jana Pawła II i bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, zwłaszcza o umiejętność postrzegania świata nie tylko przez pryzmat zagrożeń, ale o to, by stawać się współpracownikami Bożego Miłosierdzia.
Biskup Sławomir Oder zakończył swoją homilię słowami: „Pozwólmy Chrystusowi triumfować w naszych sercach. Pozwólmy Bogu wznosić gmach naszego życia. Oby i ono, kształtowane w szkole Eucharystii, stało się narzędziem pokoju i pojednania”.
Przy ołtarzu wraz z kard. Kazimierzem Nyczem Mszę św. koncelebrowało kilkunastu hierarchów: krakowski arcybiskup senior kard. Stanisław Dziwisz, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński i bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
W liturgii uczestniczyli przedstawiciele rządu, kancelarii Prezydenta i Premiera RP, parlamentarzyści oraz twórcy rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego z rodzinami i przyjaciółmi, a także szerokie grono Darczyńców Świątyni Opatrzności Bożej.
W wilanowskim Sanktuarium stanęły poczty sztandarowe, reprezentujące m.in. liczne chorągwie harcerskie, przybyłe na uroczystości.
Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór i zespół muzyczny Skautów Europy.
Delegacje harcerskie z Polski i świata wniosły szczególne dary związane z postacią Błogosławionego.
Zob. Eucharystia XVI Święta Dziękczynienia – niezwykła procesja z harcerskimi darami
Po zakończeniu południowej Eucharystii w specjalnym zbudowanym Miasteczku dla Dzieci rozpoczęła się gra rodzinna „Tropiciele pokoju”. Podczas wędrówki dzieci wraz z rodzicami odwiedzały namioty harcerskie, w których zlokalizowane były punkty gry, stanowiące wskazówki w poszukiwaniu pokoju. Odkrywały trop miłości, braterstwa, patriotyzmu, wiary. Dzieci i dorośli mieli tu okazję poznać Wicka – bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który jako brat, uczeń, harcerz, a potem ksiądz, zawsze starannie wypełniał swoje obowiązki i z wrażliwością odpowiadał na potrzeby innych.
Wieczorny czas XVI Święta Dziękczynienia wypełniła premiera Oratorium „Omnia in Caritate” – Oficjum o św. Stanisławie Papczyńskim – założycielu Zgromadzenia Księży Marianów. Dzieło skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni religijnych, a libretto napisał marianin ks. Rafał Zalewski MIC. Dzieło przyjęte przez publiczność owacją na stojąco uświetniło obchody 350-lecia istnienia Zgromadzenia.
Zaraz po premierze zapytaliśmy twórcę libretta do Oratorium ku czci św. Stanisława Papczyńskiego, księdza Rafała Zalewskiego MIC o refleksje.
XVI Święto Dziękczynienia zakończyło się tradycyjnie iluminacją Świątyni i wspólnym odśpiewaniem o godzinie 21.37 Barki – pieśni, którą tak ukochał Ojciec Święty Jan Paweł II.