DWA DZIEŁA W JEDNYM KOMPLECIE
Dwa niezwykłe dzieła ze Świątyni Opatrzności Bożej. Teraz w jednym komplecie! Piękna edycja albumowa o historii powstania i otwarciu Wotum Narodu wraz ze Świecą Niepodległości – wierną miniaturą oryginalnej 150-letniej świecy, która przechowywana jest obecnie w powstającym w Wilanowie Sanktuarium Opatrzności Bożej.
11 listopada tego roku upłynie dokładnie 6 lat od momentu, kiedy po raz pierwszy w murach Świątyni odprawiono uroczystą Mszę Świętą w dziękczynieniu Bogu za dar niepodległej Polski. Ten historyczny dzień jest tematem niezwykłego albumu „Jedynemu Bogu – Naród. 1791- 2016”.
Do dziś uczestnicy tamtej Eucharystii pamiętają donośny i wzruszający śpiew Bogurodzicy, a potem wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, którymi rozpoczęto Mszę Świętą. Otwarcie drzwi Świątyni i odprawienie pierwszej Eucharystii w dniu tak ważnym dla wszystkich Polaków, w rocznicę odzyskania niepodległości, miało wymiar symboliczny.
W uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 listopada 2016 roku z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej czytamy:
Nasze pokolenie, żyjące w wolnej, niepodległej Polsce, zrealizowało obietnicę swych przodków. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim, ktorzy przez 225 lat podejmowali starania, by spełnić ślub złożony przez Sejm Wielki.
Wspomnienia z tamtego historycznego dnia ożywają w albumie „Jedynemu Bogu – Naród. 1791- 2016”.
Na zdjęciach wykonanych przez znakomitych fotografów uchwycono podniosłe chwile modlitewne, pełne radości, dumy i wdzięczności tych, którzy stali się świadkami tego wydarzenia.
Przed nami Słowo Metropolity Warszawskiego, w którym ks. Kardynał Nycz pisze m. in.:
Historyczne zawieruchy spowodowały, że na realizację tego zobowiązania musieliśmy czekać aż dwieście dwadzieścia pięć lat. Dzięki sprzyjającym okolicznościom, dzięki przechowaniu w sercach Polaków pamięci o złożonym przez przodków ślubie, dzięki determinacji kolejnych metropolitów warszawskich, a przede wszystkim dzięki ofiarności rzeszy Darczyńców, którym składam gorące podziękowania, udało się zakończyć pierwszy etap budowy tego Wotum Narodu.
Kolejne rozdziały: Świątynia, która łączy; Narodowe Święto Niepodległości; Eucharystia w południe są rzetelną dziennikarską relacją z uroczystości, w której krótkie dobitne komentarze współgrają z pełnym wyrazu materiałem zdjęciowym.
W obszernym rozdziale Niezwykły koncert wracamy do światowej prapremiery wybitnego oratorium Michała Lorenca “Przymierze”, dzieła napisanego specjalnie z okazji 1050-lecia Chrztu Polski i otwarcia Światyni Opatrzności Bożej. Usłyszeliśmy go w wykonaniu ponadstuoosobowej Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, poprowadzonej przez Lee Reynoldsa – brytyjskiego dyrygenta młodego pokolenia. Wystąpił także chór Cappella Corale Varsaviana oraz wybitni soliści.
W tekście publikacji czytamy:
Sam Michał Lorenc, jeszcze przed prapremierą, powiedział w jednym z wywiadów: “Wymiar artystyczny tego miejsca powinien dorównywać wymiarowi duchowemu, ktoremu patronują święty Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński”. Słuchacze “Przymierza” nie mieli wątpliwości, że wydarzenie, w którym uczestniczyli, spełnia postulat wyrażony przez kompozytora…
Koncert, jak ujawniono w kolejnym rozdziale pt. Liczby, obejrzało i usłyszało na dwu pokazach ponad 5,7 tysiąca Darczyńców i Gości. W telewizji publicznej to widowisko muzyczne obejrzało 2,8 mln widzów z kraju i z zagranicy. Dziś, zapis tego monumentalnego utworu jest dostępny na płycie CD w naszym sklepie internetowym oraz w punkcie przy Świątyni Opatrzności Bożej.
Jest za co dziękować to zbiór interesujących rozmów o idei tego miejsca, budowie, emocjach i planach na przyszłość: z k. Kazimierzem kardynałem Nyczem, metropolitą warszawskim, z Piotrem Gawłem, prezesem Centrum Opatrzności Bożej, ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem, proboszczem parafii Opatrzności Bożej i kustoszem powstającego Sanktuarium.
Album zamykają wzruszające fragmenty z listów Darczyńców, ujęte w rozdziale Oczami Darczyńców oraz pełen ciekawych szczegółów reportaż z placu budowy Świątyni pt. Na początku była budowa.
Od 2018 roku Świątynia Opatrzności Bożej jest miejscem, w którym przechowywana jest 150-letnia Świeca Niepodległości. Podczas uroczystej Eucharystii rozpoczynającej obchody Narodowego Święta Niepodległości jest zapalana przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Staraniem Centrum Opatrzności Bożej powstały wierne, miniaturowe kopie Świecy Niepodległości. Piękny ornament, złocenia i wizerunek Matki Bożej nawiązują do oryginalnej Świecy Niepodległości. Do każdej świecy dołączany jest folder o historii świecy wraz z Aktem Dziękczynienia Polski.
Przed nami kolejne Narodowe Święto Niepodległości, podczas którego spotkamy się w murach Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu i wspólnie zapalimy Świecę Niepodległości – tu w Świątyni i w wielu tysiącach polskich domów. Dlatego warto komplet dwóch dzieł zamówić już dziś.