Darowizna zmniejsza podstawę opodatkowania
Rok powoli się kończy i niedługo nadejdzie czas na rozliczenie się z fiskusem. Wśród ulg, które można odliczyć od podstawy opodatkowania, znajduje się darowizna na cele działalności pożytku publicznego, a także darowizna na cele kultu religijnego, a więc również na działalność Centrum Opatrzności Bożej. Mówiąc prościej, dzięki tym ulgom możemy nie tylko mieć swój udział we wznoszeniu Wotum Narodowej Wdzięczności, ale wymiernie zmniejszyć sumę dochodów, od której oblicza się podatek.
Centrum Opatrzności Bożej – Wotum Narodu – Miejsce Kultu, Pamięci Kultury jest organizacją kościelną Kościoła Katolickiego erygowaną przez Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego, która na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 17 kwietnia 2008 r. uzyskała osobowość prawną.
Darowizna na cele działalności pożytku publicznego
Nadrzędnym, statutowym celem Centrum Opatrzności jest ukazanie wspólnej historii i tradycji Kościoła Katolickiego oraz Narodu Polskiego w walce o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i wkładu Kościoła Katolickiego w odzyskanie niepodległości. Centrum realizuje swoje cele m.in. poprzez gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych, katalogowanie i naukowe opracowanie zgromadzonych zbiorów oraz ich zabezpieczanie i konserwację, urządzanie wystaw stałych i czasowych, inicjowanie oraz wspieranie inicjatyw społecznych, których cel i przesłanie są zbieżne z przedmiotem własnej działalności, wspieranie budowy kompleksu Świątyni Opatrzności Bożej, prowadzenie działalności charytatywnej i opiekuńczej, świadczenie pomocy społecznej, organizowanie wolontariatu, prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej, badawczej, propagowanie profilaktyki zdrowotnej, ochrona i promocja zdrowia.
Powyższe cele działalności Centrum Opatrzności Bożej są zbieżne z celami działalności pożytku publicznego, określonymi w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a więc darowizna przeznaczona na te cele może być odliczona od podatku.
Darowizna na cele kultu religijnego?
Co właściwie możemy odliczyć i w jaki sposób należy rozumieć “cele kultu religijnego”? W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajdziemy definicji legalnej tego wyrażenia. Na podstawie wypowiedzi doktryny i wydanych do tej pory interpretacji prawa podatkowego można natomiast przyjąć stosunkowo szerokie znaczenie tego sformułowania. I tak za darowizny realizujące ten cel możemy uznać zarówno wpłaty na poczet działań bezpośrednio związanych z publicznym kultem religijnym, jak i związane z nim pośrednio (np. budowę kościoła).
Kto może przekazać darowiznę i skorzystać z ulgi podatkowej?
Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, a więc m.in. zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, osiągający przychody z umów zlecenia, o dzieło, kontraktu menedżerskiego, a także z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych. Ulga ta nie przysługuje natomiast w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej opodatkowanych „liniowo”.
Jaka kwota podlega odliczeniu od podatku?
Łączna kwota odliczenia z tytułu darowizny nie może przekroczyć 6% dochodu. Oznacza to, że jeśli osiągamy roczny dochód w wysokości np. 80.000 zł, to górna granica wysokości ulgi z tytułu darowizny na cele kultu religijnego, którą będzie można odliczyć w danym roku to 4.800 zł.
Jak prawidłowo przekazać darowiznę?
Wystarczy wpłata na rachunek bankowy Centrum Opatrzności Bożej (dowód wpłaty należy zachować!). Ustawodawca nie przewidział możliwości odliczenia darowizny na cel kultu religijnego przekazywanej w formie gotówkowej. Skorzystanie z ulgi podatkowej związanej z przekazaniem darowizny należy wykazać składając zeznanie roczne (PIT-36 albo PIT-37) wraz z załącznikiem PIT/O.
Pełną wykładnię prawników na temat możliwości przekazania darowizny dla COB, mogą Państwo przeczytać tutaj.